Budi dio naše mreže

SVAKODNEVNO U 7:45 Vlč. Marko Čolić: U Isusovom je fokusu čovjek u potrebi

/ sd

ČITANJA:

Hoš 8, 4-7.11-13;

Ps 115, 3-10;

Mt 9, 32-38

Tekst evanđelja:

U ono vrijeme: Gle, doniješe Isusu njemaka opsjednuta. Pošto Isus izagna đavla, progovori njemak. Mnoštvo se čudom čudilo i govorilo: »Nikada se takvo što ne vidje u Izraelu!« A farizeji govorahu: »Po poglavici đavolskome izgoni đavle.«

I obilazio je Isus sve gradove i sela učeći po njihovim sinagogama i propovijedajući evanđelje o Kraljevstvu i liječeći svaku bolest i svaku nemoć.

Vidjevši mnoštvo, sažali mu se nad njim jer bijahu izmučeni i ophrvani kao ovce bez pastira. Tada reče svojim učenicima: »Žetve je mnogo, a radnikâ malo. Molite dakle gospodara žetve da pošalje radnike u žetvu svoju.«

Riječ Božju tumači vlč. Marko Čolić:

„Gle, doniješe Isusu njemaka opsjednuta.“

Tko je u središtu? Njemak, čovjek koji ne može govoriti. Riječ „gle“ želi da učinimo upravo to, da naš pogled sada skrenemo na tog čovjeka. On je u središtu ovog evanđeoskog odlomka. On i Isus. I što se sada događa? „Pošto Isus izagna đavla, progovori njemak.“

Kakva je reakcija ljudi na to događanje? S jedne strane, mnoštvo se čudi: „Nikada se takvo što ne vidje u Izraelu!“ S druge pak strane, farizeji odmah optužuju: „Po poglavici đavolskome izgoni đavle.“ Što reći na takve različite reakcije? Kojoj se prikloniti, a koju osporiti?

Naznaku za smjer kojim nam je ići daje nam nastavak teksta: „Vidjevši mnoštvo, sažali mu se [Isusu] nad njim.“ U fokusu, u središtu naše pozornosti treba biti glagol „sažali mu se“, tj. Isusovo aktivno sažaljenje nad mnoštvom! To stoji Isusu na srcu!

Što nam to onda govori? 🡪 Ne radi se ovdje o pitanju egzorcizma ili o opravdanosti optužbe farizejâ. Čak ni čuđenje mnoštva nije u fokusu ovog odlomka.

A što onda jest u fokusu? 🡪 Njemak i Isus. Zatim to da je taj njemak progovorio. I naposljetku to da se Isus sažalio nad mnoštvom.

Dok se mi znamo pronaći u mnoštvu te se čudimo onome što Isus čini, pa se znamo i uplitati u rasprave, nadmudrivanja (da ne kažem svađe!) s raznim farizejima o tome ima li Isus pravo i tko mu je dao vlast to činiti, u Isusovom je fokusu čovjek u potrebi – njemak – koji progovori! Isus se sažali nad mnoštvom! Isusu je stalo do nas. On vidi naše potrebe. On nas, zajedno s našim potrebama i nijemostima, stavlja u središte pozornosti – kod sebe! – i dopušta nam da progovorimo.

A tada, jednom kad progovorimo, tko zna, možda nećemo više imati potrebu ići se svađati i pravdati s farizejima. Možda i naš pogled, postupci i riječi, počnu biti poput Isusovih – puni sažaljenja i ljubavi prema mnoštvu, prema čovjeku u potrebi.

Vlč. Marko Čolić, župni vikar župe sv. Josip, Zagreb – Trešnjevka.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja