Budi dio naše mreže

SVAKODNEVNO U 7:30 Vlč. Krešimir Žinić: Slušaj Isusov glas da možeš radosno hodati u istini

/ sd

ČITANJA:

od dana: Dj 20,28-38;

Ps 68,29-30.33-36c;

Iv 17,11b-19

Tekst evanđelja:

U ono vrijeme: Isus podiže oči k nebu i pomoli se: »Oče sveti, sačuvaj ih u svom imenu koje si mi dao: da budu jedno kao i mi. Dok sam ja bio s njima, ja sam ih čuvao u tvom imenu, njih koje si mi dao; i štitio ih te nijedan od njih ne propade osim sina propasti, da se Pismo ispuni. A sada k tebi idem i ovo govorim u svijetu da imaju puninu moje radosti u sebi.

Ja sam im predao tvoju riječ, a svijet ih zamrzi jer nisu od svijeta kao što ni ja nisam od svijeta. Ne molim te da ih uzmeš sa svijeta, nego da ih očuvaš od Zloga. Oni nisu od svijeta kao što ni ja nisam od svijeta. Posveti ih u istini: tvoja je riječ istina. Kao što ti mene posla u svijet tako i ja poslah njih u svijet. I za njih posvećujem samog sebe da i oni budu posvećeni u istini.«

Riječ Božju tumači vlč. Krešimir Žinić:

Prijatelji, neka mir uskrslog Isusa bude s vama!

Svojevremeno je u Americi među roditeljima provedena anketa s pitanjem što bi oni kao roditelji najviše poželjeli svojoj djeci? Bilo je različitih odgovora: jedni traže financijsku sigurnost što znači dobro plaćen posao, drugi opet žele stabilnu obitelj, neki pak zazivaju dobro zdravlje. Najbrojniji dio želi da im djeca naprosto budu sretna. No, što zapravo znači biti sretan? Ili što se podrazumijeva pod pojmom sreća? U svojoj pjesmi Gibonni daje zanimljivo poimanje: Sreća, niti imam, niti trebam. Tko će me očarati, pa me razočarati. Možda pesimističan pogled, ali na tragu onoga što sreća doista jest – osjećaj. Osjećaj koji se temelji na određenim okolnostima i kojeg nužno ne treba iskusiti svaka osoba. Primjer. Dobio sam na lutriji mnogo novaca i pitanje je koliko me taj doživljaj uistinu usrećuje. U prvi mah doživljavam veliki ushit, a onda ushit zamjenjuje veliko opterećenje zbog dobivenoga. I tako se sreća pretvara u nesreću. No, za razliku od sreće, imamo pojam radost, a on označava nutarnji stav bez obzira na okolnosti i sigurno je da je taj stav barem u nekom dijelu proživio svaki čovjek.

Gledajući današnji evanđeoski odlomak i ovaj dio Isusove velikosvećeničke molitve, onda vidimo da se ono što On nudi ne bazira na kratkotrajnom osjećaju (emocijama) i nije se nazvalo srećom. Isus nam daje sposobnost radovanja, mogućnost da nam život bude ispunjen radošću. To ne znači da će radost ukloniti patnju niti isključiti bol, ali pomaže nam da možemo lakše podnijeti patnju, a bol nadvladati nadom. Spominje: „ovo govorim u svijetu da imaju puninu moje radosti u sebi.“ I zato moli nebeskog Oca da nas očuva od Zloga, da ne tražimo kratkotrajne epizode sreće, nego da možemo živjeti radost u istini. On koji će za koji trenutak biti žrtvovan i posvetiti samoga sebe u muci za nas, moli da i mi budemo posvećeni u istini.

U neznanju nalik Pilatovom i mi možemo postaviti istovjetno pitanje: a što je istina? Ja bih pokušao dodati tom pitanju i svoju dilemu što danas uopće predstavlja pojam istine? Skrupuloznima možda kamen spoticanja, jer danas se čini normalnim zaobilaziti istinu. Isus pred Pilatom svjedoči: „Ja sam se zato rodio i došao na svijet da svjedočim za istinu. Tko je god od istine, sluša moj glas.“ Iritirali su ga farizeji i pismoznanci i učenike je savjetovao da se čuvaju kvasca farizejskog to jest licemjerja – govore, a ne čine. I možda možemo pomisliti kako licemjeri bolje prolaze, ali istina je ta koja na kraju pobjeđuje. Kad se Pilat okrenuo od Isusa i promrmljao sebi u bradu da što je istina, samo je prokazao našu ljudsku zbilju. Onome koji dolazi na ovaj svijet da nas posveti u istini kako bismo mogli uživati radost, okrećemo leđa i tražimo druge izvore sreće.

Slika nade roditelja spram njihove djece u anketi s početka ovoga promišljanja pokazuje veliku Božju želju da svi uživamo radost kao njegova djeca. Njegova obilna ljubav će nam providjeti da iskusimo pravu snagu radosti. Kada čovjek spozna takovu ljubav i osloni se na nju, ona mu pomaže izgraditi stav radosti i dijeliti ga s drugima. Taj stav, dragi prijatelju, želim i ja tebi. Slušaj Isusov glas da možeš radosno hodati u istini.

Vlč. Krešimir Žinić, na službi u župama Bjelovar-Ždralovi i Ciglena, dekan Bjelovarskog dekanata te povjerenik za pastoral obitelji Bjelovarsko-križevačke biskupije.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja