Budi dio naše mreže

SVAKODNEVNO U 7:30 Pokornički vid nadolazećeg došašća

/ sd

ČITANJA:

vl.: Rim 10,9-18;

Ps 19,2-5;

Mt 4,18-22

Tekst evanđelja:

U ono vrijeme: Prolazeći uz Galilejsko more, Isus ugleda dva brata, Šimuna zvanog Petar i brata mu Andriju, gdje bacaju mrežu u more; bijahu ribari. I kaže im: »Hajdete za mnom, učinit ću vas ribarima ljudi!« Oni brzo ostave mreže i pođu za njim. Pošavši odande, ugleda druga dva brata, Jakova Zebedejeva i brata mu Ivana: u lađi su sa Zebedejem, ocem svojim, krpali mreže. Pozva i njih. Oni brzo ostave lađu i oca te pođu za njim.

Riječ Gospodnja.

Riječ Božju tumači fra Josip Repeša:

Hvaljen Isus i Marija, dobro jutro, dragi brate i sestro!

Danas slavimo blagdan apostola i mučenika Andrije. U liturgijskoj praksi određivanja nekih pomičnih blagdana ili vremena često se spominje kako se nedjelja najbliža blagdanu sv. Andrije imenuje prvom nedjeljom došašća. Pored praktičnosti pripreme kalendara pokušat ću povezati zašto bi blagdan sv. Andrije mogao poslužiti za uvod u vrijeme došašća. Došašće se zajedno s Korizmom ubraja u tzv. „jaka liturgijska vremena“ i pokorničkog su karaktera. Često se ova dva termina ne povezuju sa praksom došašća koje se zbog raznih inovacija pretvorilo u predbožićno slavlje bez potrebe za pokornički vid predbožićne priprave.

Slaveći liturgijski spomen sv. Andrije, koji se vjerno odazvao pozivu Isusa, mi slavimo njegovo mučeničko svjedočenje pred protivnicima. U svetom evanđeoskom odlomku čuli smo kako Isus ulazi u stvarnost budućih učenika, nalazi ih u vrijeme ribarenja, čišćenja mreža. Poziva ih iz svakodnevnice i upućuje na svetu budućnost nazivajući ih „ribarima ljudi“. Mučeništvo se ne priprema slavljima nego pokorničkim pripremama.

Osobno nemam ništa protiv veselih druženja ljudi. Proslave su radosni susreti prožeti pjesmom, gozbom i kreativnim oblicima druženja. No, ako nam proslave postaju zamjene za pripreme koje su prožete pokorničkom nijansom osobnog propitkivanja naše ljudske stvarnosti, mi smo s tim zamjenama lišili realnog pogleda na Isusovu poruku. Tad bi učestalije upadali u napast poput prvih apostola koji su, nezadovoljni Isusovim riječima i djelima, tražili kompromis s kojim bi se htjeli riješiti napasti kušnji, zadržali primat nad drugima i povlastice. Pokornički vid dolazećeg došašća u vidu razmatranja, molitve, misa zornica, djela milosrđa i nadasve sakramenta ispovijedi ostvaruje nam realnijom mogućnost prepoznati Isusov poziv dok ribarimo ili čistimo mreže sa svojima.

Apostol Andrija, prije susreta s Isusov osjećao je potrebu prepoznati Božju volju, povlačio se u molitvu osame pod vodstvom prvog učitelja, sv. Ivana Krstitelja. Upoznavao je pokornički dio priprave da bi svjedočio trenutku kada je Ivan Krstitelj krstio Isusa na Jordanu, čuo njegove riječi: Evo Jaganjca Božjeg! čime je prepoznao privremenost dosadašnjeg učitelja i predanost Isusu. Zajedno je sa Ivanom, budućim apostolom potražio Isusa i upitao „Učitelju, gdje stanuješ?“ i potom iza radosno bratu Petru javio „Našli smo Mesiju!“. Sve su to pripravni dijelovi koji su prethodili susretu Isusa i Andrije i Petra dok su ribarili. Oni pripravljeni, upoznati sa Isusovim izazovom spremno su ostavili mreže i slijedili ga.

Volio bih upitati i sebe i tebe, dragi brate i sestro, je li Isus imao neuspjelih poziva prema budućim učenicima? Vjerujem da jeste, vjerujem da su ga mnogi površno ili krivo shvatili i zbog toga odbacili, napustili, nestali. Kako tada, tako i danas.

Molimo za milost postojanosti i revnosti poput apostola Andrije, prepoznati Mesiju i vjerno ga nasljedovati, u dolazećem Adventu, Božiću, u sve dane našega života.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja