Budi dio naše mreže

SVAKODNEVNO U 7:30 Fra Krunoslav Kocijan: Produbimo vjerničku mudrost u učeničkom hodu za Isusom

/ sd

ČITANJA:

Mudr 7, 7-11;

Ps 90, 12-17;

Heb 4, 12-13;

Mk 10, 17-30

Tekst evanđelja:

U ono vrijeme: Dok je Isus izlazio na put, dotrči netko, klekne preda nj pa ga upita:

»Učitelju dobri, što mi je činiti da baštinim život vječni?« Isus mu reče: »Što me zoveš dobrim? Nitko nije dobar doli Bog jedini! Zapovijedi znadeš: Ne ubij! Ne čini preljuba! Ne ukradi! Ne svjedoči lažno! Ne otmi! Poštuj oca svoga i majku!«

On mu odgovori: »Učitelju, sve sam to čuvao od svoje mladosti.« Isus ga nato pogleda, zavoli ga i rekne mu: »Jedno ti nedostaje! Idi i što imaš, prodaj i podaj siromasima pa ćeš imati blago na nebu. A onda dođi i idi za mnom.« On se na tu riječ smrkne i ode žalostan jer imaše velik imetak.

Isus zaokruži pogledom pa će svojim učenicima: »Kako li će teško imućnici u kraljevstvo Božje!« Učenici ostadoše zapanjeni tim njegovim riječima. Zato im Isus ponovi: »Djeco, kako je teško u kraljevstvo Božje! Lakše je devi kroz ušice iglene nego bogatašu u kraljevstvo Božje.«

Oni se još većma snebivahu te će jedan drugome: »Pa tko se onda može spasiti?« Isus upre u njih pogled i reče: »Ljudima je nemoguće, ali ne Bogu! Ta Bogu je sve moguće!«

Petar mu poče govoriti: »Evo, mi sve ostavismo i pođosmo za tobom.« Reče Isus: »Zaista, kažem vam, nema ga tko ostavi kuću, ili braću, ili sestre, ili majku, ili oca, ili djecu, ili polja poradi mene i poradi evanđelja, a da ne bi sada, u ovom vremenu, s progonstvima primio stostruko kuća, i braće, i sestara, i majki, i djece, i polja – i u budućem vijeku život vječni.«

Riječ Božju tumači fra Krunoslav Kocijan:

Hvaljen Isus i Marija, poštovani slušatelji Hrvatskoga katoličkog radija!

Majka Crkva nam na XXVIII. nedjelju kroz godinu prostire bogat stol Božje riječi. Za mudrost se trebamo osobito potruditi: moliti za nju, cijeniti je, uzljubiti – jer će nam s njom doći sva dobra (usp. Mudr 7, 7-11). Mudar čovjek zna brojiti dane (ne dopustiti da mu prolaze uzalud, da ih troši utaman) i raduje se dobroti svoga Gospodina (usp. Ps 90, 12-17). Put do mudrosti života ide preko čitanja, primanja, slušanja, meditiranja i vršenja snažne Božje riječi, koja nas čini transparentnima pred Bogom i omogućuje nam živjeti u istini (usp. Heb 4, 12-13).

Za današnje evanđelje imamo Isusov prikaz zgode uz koju je vezana opora Isusova izreka: „Lakše je devi kroz ušice iglene negoli bogatašu u kraljevstvo Božje!“ (Mk 10, 25). To je zgoda o bogatašu koji vrši sve zapovijedi, ali od Isusa kao uglednog rabina traži sigurniji put u Kraljevstvo nebesko.

Isus mu predlaže da proda imanje, razdijeli novac konkretnim siromasima koje pozna u svojoj okolici i pođe za njim, koji je spreman u svemu vršiti volju Božju. Da se ne radi o beskućništvu kao preduvjetu za ulazak u Kraljevstvo nebesko ni o preziranju svijeta i svega materijalnoga, vidimo iz šireg konteksta.

I sâm Isus služio se materijalnim dobrima u vršenju svoga mesijanskog poslanja te najavljuje ustrašenim učenicima da će odazivom na učeništvo primiti stostruko: kuće, braću, sestre, majke, djecu, polja. Čini se da Markova zajednica već posjeduje određena materijalna dobra za potrebe misijskog djelovanja i za zemaljski život svojih članova. Međutim, potrebno je – po uzoru na Isusa – ne dati se ničim zarobiti u vršenju volje Božje, pa tako ni materijalnim dobrima.

Ići za Isusom znači svu svoju energiju posvetiti Kraljevstvu Božjemu, te biti spreman na materijalnu nesigurnost. Reakcija bogataša koji je dotrčao k Isusu pokazuje da je imao starozavjetni pogled na bogatstvo kao posebni znak Božje naklonosti. Kako bi se mogao odreći pošteno naslijeđenog i uvećanog imanja, kad je uvjeren da ga je upravo time Bog blagoslovio?

Isus, međutim, dva puta ponavlja da će imućnici teško u Kraljevstvo nebesko. Ne zato što su se obogatili poštenim radom, nego zato što materijalno blagostanje ponekad čini suvišnim potrebu oslanjanja na Boga. Izreka o devi i iglenim ušima je usporedba nečeg najvećeg s nečim najmanjim radi zornosti poruke. Isus ovim ne želi zastrašivati, tjerati ljude u očaj. Ali svakako svoje učenike želi upozoriti na opasnost grešnog oslanjanja na bogatstvo.

Za većinu ljudi važi Isusova zapovijed da ostanu tu gdje jesu, da dijele siromasima od onoga što imaju. Naime, bogatstvo se ne sastoji samo u novcu. Bogatstvo je i radost – dijeli radost s onima koji se ne znaju radovati! Bogatstvo je zdravlje – dijeli zdravlje s bolesnicima! Bogatstvo je tjelesna moć – dijeli je s nemoćnima! Bogatstvo je vrijeme – dijeli ga s onima koji su željni tvog vremena!

Bogatstvo je mudrost, zdrav razum, nadarenost za glazbu, sposobnost upravljanja, gostoljubivost, ljubaznost, osjećaj za čisti okoliš,… dijeli sve to s onima kojima toga nedostaje! Imaš li auto, povezi koji put siromašne; imaš li telefon, neka se njime ponekad posluži i onaj koji ga nema; ako znadeš moliti, moli i za one koji to ne znaju…

Možemo li barem nešto od toga učiniti, a ne učinimo ništa, onda i mi pripadamo onima za koje Isus kaže: „Kako li će teško imućnici u Kraljevstvo Božje!“ (Mk 10, 23). Produbimo stoga vjerničku mudrost u učeničkom hodu za Isusom. Služimo se zemaljskim dobrima, ali im ne robujmo!

Mir vam i dobro!

Fra Krunoslav Kocijan, trsatski gvardijan.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja