SVAKODNEVNO U 7:30 vlč. Kristijan Kuhar: Obraćenje iziskuje promjenu života
Foto: Cathopic
Foto: Cathopic
ČITANJA:
Jon 3,1-10;
Ps 51,3-4.12-13.18-19;
Lk 11,29-32
Tekst evanđelja:
U ono vrijeme: Kad je nagrnulo mnoštvo, poče im Isus govoriti: »Naraštaj ovaj naraštaj je opak. Znak traži, ali mu se znak neće dati doli znak Jonin. Doista, kao što je Jona bio znak Ninivljanima, tako će biti i Sin Čovječji ovomu naraštaju.«
»Kraljica će Juga ustati na Sudu s ljudima ovog naraštaja i osuditi ih jer je s krajeva zemlje došla čuti mudrost Salomonovu, a evo ovdje i više od Salomona! Ninivljani će ustati na Sudu s ovim naraštajem i osuditi ga jer se obratiše na propovijed Joninu, a evo ovdje i više od Jone!«
Riječ Božju tumači vlč. Kristijan Kuhar:
‘Znak obraćenja’
„Naraštaj ovaj, naraštaj je opak. Znak traži, ali mu se znak neće dati doli znak Jonin“ – kaže Isus u današnjem evanđelju po Luki. Tko je bio Jona i zašto je njegov znak jedini koji će se dati ovome naraštaju?
Jona je bio Božji glasnik koji je narodu Ninive donio Božji poziv na žurno obraćenje. I čitamo u knjizi o Joni da su Ninivljani poslušali Jonin govor, prihvatili Božji poziv i dali se na obraćenje. I „Bog vidje što su učinili: da se obratiše od svojega zlog puta“. U djelu Joninu odražava se ono što smo jučer slušali, kako Božja riječ koja dolazi na zemlju, Bogu se ne vraća dok ne donese ploda. U Ninivi Božja riječ donijela je plod obraćenja.
Korizmeno vrijeme je vrijeme obraćenja za cijelu Crkvu. Poziv na obraćenje odjekuje u našemu bogoslužju, u predaji i običajima naše vjere. A obraćenje ne znači okrenuti se oko svoje osi i vratiti starim navadama, nego u potpunosti promijeniti put kojim smo do tada hodili. Obraćenje iziskuje promjenu života, ispravljanje krivih prosudbi o sebi i drugima, promjenu životne perspektive i planova. Obraćenje je suglasje Božje volje s našim sposobnostima. Obraćenje nas dovodi u stanje stvorenosti, ono blaženo stanje u kojemu smo načinjeni na sliku i priliku Božju, a koje smo izgubili grijehom.
Sveto pismo i sveci Crkve nas uče da se obraćenje ne može dogoditi ako nije potaknuto od Boga. Božja riječ izaziva, poziva, stvara u duši nemir koji dovodi na put spoznaje dobroga i razlučivanja zloga. Nije li sveti Augustin „uzeo i čitao“ Božju riječ te se obratio i spoznao Istinu; nije li sveti Franjo iz Asiza posegnuo za evanđelistarom i pronašao odgovor na pitanje „Gospodine, što želiš da učinim?“. Nismo li i mi, u bogoslužju Pepelnice čuli riječi „Obrati se i vjeruj evanđelju“?
Obraćenje je znak Jonin – jedini znak s neba koji nam Bog daje. Obratite se i vjerujte evanđelju! U evanđelju je i više od Jone, i Salomona, i Franje i Augustina. U evanđelju je Božja riječ koja nas dovodi do svetosti, do gledanja na stvarnost Božjim očima.
Pogledaj, Gospodine, predanje svoga naroda. Korizmenim odricanjem krotimo tijelo; daj nam snagu za dobra djela.