Budi dio naše mreže

SVAKODNEVNO U 7:30 Vlč. Josip Šimatović: Jedini trag koji od nas ostaje za budućnost jest ljubav

/ sd

ČITANJA:

od dana: 1Kor 7,25-31;

Ps 45,11-12.14-17;

Lk 6,20-26

Tekst evanđelja:

U ono vrijeme: Podiže Isus oči prema učenicima i reče: »Blago vama, siromasi: vaše je kraljevstvo Božje! Blago vama koji sada gladujete: vi ćete se nasititi! Blago vama koji sada plačete: vi ćete se smijati! Blago vama kad vas zamrze ljudi i kad vas izopće i pogrde te izbace ime vaše kao zločinačko zbog Sina Čovječjega! Radujte se u dan onaj i poskakujte: evo, plaća vaša velika je na nebu. Ta jednako su činili prorocima oci njihovi!

Ali jao vama, bogataši: imate svoju utjehu! Jao vama koji ste sada siti: gladovat ćete! Jao vama koji se sada smijete: jadikovat ćete i plakati! Jao vama kad vas svi budu hvalili! Ta tako su činili lažnim prorocima oči njihovi.«

Riječ Božju tumači vlč. Josip Šimatović:

Ono što nam Isus danas predstavlja moglo bi se moderno nazvati i njegovim „pastoralnim projektom“ ili točnije rečeno njegovim “političkim programom”. Pitanje je samo bi li s tim programom danas dobio izbore.

Naime, Isus se jasno stavlja na stranu siromašnih, gladnih, uplakanih i svih onih koji su zbog njega nepoželjni, vrijeđani, omalovažavani i isključeni iz zajednice. Sve su to za njega sretnici – blaženi ljudi. Svima njima obećava veliku nagradu na nebu. Ali odbacuje druge: bogate, site, one koji se sada smiju i one koje svi hvale. Viče im “jao” i najavljuje nezavidnu budućnost. Papa Franjo pronašao je divan izraz za ovaj Isusov program. On to naziva “revolucijom ljubavi”. U svojoj prvoj enciklici “Evangelii gaudium – Radost evanđelja” on doslovno piše: “Sin Božji nas je pozvao … na revoluciju nježne ljubavi”. Što to točno znači? Papa Franjo to objašnjava u svojoj apostolskoj pobudnici “Gaudete et exultate” – “Radujte se i kličite”. Ondje se poziva na Isusova blaženstva i naziva ih “osobnom iskaznicom kršćanina”. On piše doslovce: „Dakle, ako bilo tko od nas postavi pitanje: ‘Kako netko može postati dobar kršćanin?’, odgovor je jednostavan: potrebno je da svaki od nas na svoj način čini ono što je Isus govorio u Blaženstvima.”

Dakle: budite blizi siromašnima, gladnima, uplakanima. Budite uz one koji su zlostavljani, isključeni i diskreditirani zbog svoje kršćanske vjere. Papa je dobro svjestan da to ide protiv plime, protiv “main streama”, kako se to danas lijepo naziva. Ova blaženstva, piše on, “idu… jasno protiv plime navika, protiv onoga što se čini u društvu; … svijet nas zapravo tjera prema drugačijem stilu života”. Dakle, ono što nas Isus ovdje želi naučiti, predstavlja revoluciju, ali ne onu revoluciju političke moći, nego “revolucija nježne ljubavi”.

Za kraj imam želju s vama, dragi slušatelji, podijeliti misao iz knjige“ Treba dignuti glas“ autora Benoista de Sinetya. „Odavno znam da smo na zemlji samo zbog ovoga: da ljubimo druge. Ono što iza nas ostaje, nisu uspomene koje ostavljamo bližnjima i prijateljima, nije ni ono što smo izgradili za vrijeme našeg boravka na Zemlji. Čak i ako smo izuzetno nadareni graditelj, genijalni arhitekt ili slikar, jedini trag, jedini koji doista ostaje i prenosi se idućim naraštajima jest ljubav. Ona ljubav koja nikad ne umire, jer dolazi od Boga i vodi k Bogu.“

Vlč. Josip Šimatović, upravitelj svetišta Crkve hrvatskih mučenika i župnik župa Sv. Nikole na Udbini i Sv. Jurja u Podlapači.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja