Budi dio naše mreže

SVAKODNEVNO U 7:30 Vidimo li Božje djelovanje? Čujemo li njegovu riječ?

/ sd

ČITANJA:

Post 6,5-8; 7,1-5.10;

Ps 29,1a.2.3ac-4.3b.9c-10;

Mk 8,14-21

Tekst evanđelja:

U ono vrijeme: Učenici zaboraviše ponijeti kruha; imali su samo jedan kruh sa sobom na lađi. Nato ih Isus opomenu: »Pazite, čuvajte se kvasca farizejskog i kvasca Herodova!« Oni zamišljeni, među sobom govorahu: »Kruha nemamo.« Zamijetio to Isus pa im reče: »Zašto ste zamišljeni što kruha nemate? Zar još ne shvaćate i ne razumijete? Zar vam je srce stvrdnuto? Oči imate, a ne vidite; uši imate, a ne čujete?

Zar se ne sjećate? Kad sam ono razlomio pet kruhova na pet tisuća, koliko ulomaka punih košara odnijeste?« Kažu mu: »Dvanaest.« »A kada razlomih sedam na četiri tisuće, koliko ulomaka punih košara odnijeste?« Odgovore: »Sedam.« A on će njima: »I još ne razumijete?«

Riječ Božju tumači fr. Ivan Marija Tomić:

Draga braćo i sestre, kaže jedna izreka – „Često se trudimo oko stvari koje su poput dima: one nestaju, a mi ostajemo praznih ruku.“ U evanđelju koje je pred nama Isus svoje učenike upozorava da ne vjeruju prodavačima magle, da ne nasjedaju na duh ovoga svijeta, da ne bi u potrazi za zemaljskim zaboravili nebesko, odnosno da ne se ne bi izgubili u nevjeri unatoč očitim pokazateljima da je Bog s njima.

Dok su učenici zabrinuti zbog toga što nemaju kruha, dok se, dakle, fokusiraju na svoje materijalne potrebe, Isus ističe da će time promašiti duhovnu stvarnost odnosno da time pokazuju nevjeru u Božju providnost koja ih je već kruhom čudesno hranila. Upravo stoga upozorava učenike na opasne utjecaje, na kvasac farizejski i kvasac Herodov, a kojeg je dosta samo malo da uđe u našu duhovnu nutrinu koja nije Bogom ispunjena pa da potpuno ovlada nama. Pod kvascem farizejskim skriva se nevjera, površna religioznost i licemjerje, dok Herodov kvasac simbolizira svjetovnost, korupciju i političku moć.

Nemogućnost učenika da shvate kako Isus ne govori o stvarnom kvascu otkriva doista njihovu duhovnu sljepoću i nerazumijevanje, te kako nas ljudska usredotočenost na materijalno može učiniti slijepima za razumijevanje duhovnih istina. To onda vrlo brzo i vrlo lako dovodi do tvrdokornosti srca koja nas sprječava u tome da prepoznamo Božje djelovanje u svijetu.

Isus stoga podsjeća učenike na svoja dva čuda umnažanja kruhova, te kroz broj košara preostalih ulomaka ukazuje na preobilje Božje milosti i providnosti koja nam se svima pruža budući da je broj 12 broj punine Izabranog naroda, a broj 7 sveukupne punine i savršenosti.

„I još ne razumijete?“, pita Krist učenike, ali i nas danas, pozivajući da se zamislimo nad tim koliko računamo nekom svojom ili ovozemnom računicom, umjesto da računamo na Boga. Da se ne bi dogodilo da pokraj zdravih očiju i ušiju niti vidimo Božje djelovanje, niti čujemo njegovu riječ. Amen.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja