Budi dio naše mreže

SVAKODNEVNO U 7:30 S. Marija Dijana Mlinarić: Promjena mentaliteta znači prvenstveno poziv na razboritost!

/ sd

ČITANJA:

Sef 3,14-18a;

Otpj. pj.: Iz 12,2-3.4bcd.5-6;

Fil 4,4-7;

Lk 3,10-18

Tekst evanđelja:

U ono vrijeme: Pitalo je Ivana mnoštvo: »Što nam je dakle činiti?« On im odgovaraše: »Tko ima dvije haljine, neka podijeli s onim koji nema. U koga ima hrane, neka učini isto tako.«

Dođoše krstiti se i carinici pa ga pitahu: »Učitelju, što nam je činiti?«Reče im: »Ne utjerujte više nego što vam je određeno.« Pitahu ga i vojnici: »A nama, što je nama činiti?« I reče im: »Nikome ne činite nasilja, nikoga krivo ne prijavljujte i budite zadovoljni svojom plaćom.«

Narod bijaše u iščekivanju i svi se u srcu pitahu o Ivanu nije li on možda Krist. Zato im Ivan svima reče: »Ja vas, istina, vodom krstim. Ali dolazi jači od mene. Ja nisam dostojan odriješiti mu remenje na obući. On će vas krstiti Duhom Svetim i ognjem. U ruci mu vijača da pročisti gumno svoje i sabere žito u žitnicu svoju, a pljevu će spaliti ognjem neugasivim.«

I mnogim je drugim pobudama Ivan narodu navješćivao evanđelje.

Riječ Božju tumači s. Marija Dijana Mlinarić, Karmelićanka Božanskog Srca Isusova:

“Što nam je činiti?” Tko zna koliko smo puta započeli dan s ovim ili sličnim pitanjem: Kad smo suočeni s malim ili velikim odlukama, ručkom za pripremu, odabirom fakulteta, izgledom za novi posao, često se pitamo: “Što da radim?” Ovo pitanje nalazimo čak tri puta u evanđelju ove nedjelje; pitanje je upućeno Ivanu Krstitelju koji je na obalama Jordana ljudima predložio promjenu načina života. To je pitanje s kojim mu se obraćaju različite kategorije ljudi: narod, carinici, vojnici, kao da želi naglasiti da je to pitanje svakog čovjeka.

Ovo bismo pitanje trebali često postavljati osobito danas kad vidimo toliko oprečnosti, zbunjenosti i raznih ponuda. Što bi trebali učiniti kad smo suočeni s nasiljem koje vlada posvuda? Što nam je činiti pred milijardu i 150 milijuna ljudi koji žive u velikom siromaštvu? Što trebamo učiniti u ovo vrijeme pandemije? Što bismo trebali učiniti s imovinom 10 najvećih milijardera koji zajedno posjeduju više od jedan i pol puta veći ukupni prihod od svih najnerazvijenijih zemalja?

Ta pitanja bismo mogli sažeti riječima: “Što bismo trebali učiniti suočeni s nepravdom, ratom, bolešću, nedostatkom pravedne raspodjele resursa?”

Na ovo pitanje Ivan Krstitelj vrlo jasno odgovara ove treće nedjelje došašća: „Tko ima dvije haljine, neka podijeli s onim koji nema. U koga ima hrane, neka učini isto tako. Ne utjerujte više nego što vam je određeno. Nikome ne činite nasilja.“

Ivan Krstitelj daje jasne i jednostavne prijedloge koji su ujedno i osuda nepravednih stavova i ponašanja. Prijedlog Ivana Krstitelja je osobno obraćenje srca i poziv na novi stil života, na promjenu mentaliteta. Navikli smo stalno mijenjati mnoge stvari: odjeću, televiziju, auto, kuću…a što je s nutrinom i načinom života? Promjena mentaliteta znači prvenstveno poziv na razboritost. Biti razborit je stil života u kojem čovjek zna razlikovati stvarne potrebe od onih koje društvo nameće nasilnim marketingom.

To znači poštivati druge, njihove stvari, okolinu i naravno sebe te obratiti pozornost na ono bitno.

Ako se i ti pitaš danas Što mi je činiti to je dobro…to je znak srca koje se priprema za Gospodinov dolazak, to je znak želje za obraćenjem. Pitaj Ga i danas – i On će ti odgovoriti i uvijek dati milost i snagu za svaki korak.

s. Marija Dijana Mlinarić, Karmelićanka Božanskog Srca Isusova

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja