Budi dio naše mreže

SVAKODNEVNO U 7:30 Evanđelje – riječ ohrabrenja za Crkvu

/ sd

ČITANJA:

vl: 1Pt 5,5b-14;

Ps 89,2-3.6-7.16-17;

Mk 16,15-20

Tekst evanđelja:

U ono vrijeme Isus se ukaza jedanaestorici i reče im: ”Pođite po svem svijetu, propovijedajte evanđelje svemu stvorenju. Tko uzvjeruje i pokrsti se, spasit će se, a tko ne uzvjeruje, osudit će se. A ovi će znakovi pratiti one koji uzvjeruju: u ime će moje izganjati zloduhe, novim će jezicima zboriti, zmije uzimati; i popiju li što smrtonosno, ne, neće im nauditi; na nemoćnike će ruke polagati i bit će im dobro.” I Gospodin Isus, pošto im to reče, bude uzet na nebo i sjede zdesna Bogu. Oni pak odoše i propovijedahu posvuda, a Gospodin surađivaše i utvrđivaše Riječ popratnim znakovima.

Riječ Božju tumači o. Tiho Radan:

Marko ima veliku čast zato što je prvi napisao evanđelje, priču o Isusovom životu, smrti i uskrsnuću. Prije nego što je Marko počeo pisati, velik dio tradicije o Isusu kružio je ranom crkvom usmenom predajom. Međutim, Marko je bio prva osoba koja je objedinila ovaj materijal u priču o Isusovom životu. U tom je smislu bio pionir; on je krčio put. Ostali evanđelisti su ga slijedili. Željeli bismo znati više o ovoj vrlo važnoj osobi u ranoj crkvi. Nažalost, znamo vrlo malo. Postoji vrlo rana predaja u Crkvi, koja se prvi put pojavila početkom drugog stoljeća, prema kojoj je Marko bio Petrov pratilac. Marko nikada nije osobno poznavao Isusa; nije bio očevidac. Međutim, poznavao je one koji su susreli Isusa, a posebno je poznavao Petra. Zato je prvo čitanje za Markov blagdan uvijek iz prve Petrove poslanice.

Na kraju tog čitanja Petar spominje ‘svog sina Marka’. Vjerojatno bismo ‘moj sin’ trebali shvatiti kao ‘moj duhovni sin’. Marko kojeg Petar spominje mogao bi biti autor prvog evanđelja. Ta ista rana tradicija stavlja Marka u zajednicu u Rimu, gradu u kojem je Petar razapet, gradu u kojem je Crkva doživjela prvi pravi progon od strane rimske države. Marko je možda napisao svoje evanđelje za Crkvu u Rimu nakon tog događaja. Evanđelje je možda bilo zamišljeno kao riječ ohrabrenja za Crkvu, uvjeravajući ih da kao što su oni putovali i još uvijek putuju putem križa, Isus je putovao tim putem prije njih. Kao uskrsli Gospodin bio je prisutan među njima, kao što je bio prisutan s učenicima u lađi dok je oluja bjesnila na moru. Riječima današnjeg evanđelja, Gospodin “surađivaše i utvrđivaše Riječ popratnim znakovima“. Ta temeljna poruka Markova evanđelja ostaje riječ ohrabrenja i za nas danas dok se borimo s vlastitim životnim olujama.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja