Budi dio naše mreže

SVAKODNEVNO U 7:30 Crkva u trajnom procesu čišćenja

/ hkr

Liturgijska čitanja – 4. nedjelja kroz godinu:

Pnz 18,15-20

Ps 95,1-2.6-9

1Kor 7,32-35

Mk 1,21-28

 

Tekst evanđelja:

U gradu Kafarnaumu Isus u subotu uđe u sinagogu i poče naučavati. Bijahu zaneseni njegovim naukom. Tâ učio ih je kao onaj koji ima vlast, a ne kao pismoznanci. A u njihovoj se sinagogi upravo zatekao čovjek opsjednut nečistim duhom. On povika: »Što ti imaš s nama, Isuse Nazarećanine? Došao si da nas uništiš? Znam tko si: Svetac Božji!« Isus mu zaprijeti: »Umukni i iziđi iz njega!« Nato nečisti duh potrese njime pa povika iz svega glasa i iziđe iz njega. Svi se zaprepastiše te se zapitkivahu: »Što li je ovo? Nova li i snažna nauka! Pa i samim nečistim dusima zapovijeda, i pokoravaju mu se.« I pročulo se odmah o njemu posvuda, po svoj okolici galilejskoj.

 

Razmatranje evanđelja pripremio vlč. Matej Glavica:

Evanđelje nam često oslikava Isusa kao učitelja. Tako su ga i nazivali i doživljavali apostoli. Učiteljem su ga smatrali i drugi koji su u njemu prepoznali i osjetili da govori ‘kao onaj koji ima vlast’. Autoritet Isusa učitelja bio je prepoznat zbog novosti i snage naučavanja koja se uvelike razlikovala od onoga što su govorili pismoznanci. U njegovu je naučavanju bilo puno ljudske topline, sućuti i dobrohotnosti. Isus u gradu Kafarnaumu, svojoj uobičajenoj propovjedaonici, okružen pažljivim slušateljima tumači Božju riječ. Idiličnost ove subotnje liturgije prekida čovjek opsjednut nečistim duhom, to jest tumačenje Božje riječi želi omesti sam nečisti duh. Đavao, koji je nakon neuspjeha iskušenja u pustinji Isusa napustio do slijedeće prilike, vrebat će često i uvijek htjeti omesti Isusa. Svjestan je nemoći pred Isusom, no kao da se upravo iz te nemoći uvijek junači i dokazuje.

Sinagoga je mjesto molitve i tumačenja Božje riječi. Ovoga puta tu je i Isus u sredini kao onaj koji poučava. Iznenađuje li nas, stoga, što je tu i nečisti duh? On se itekako može uplesti i u mjesto i u prostor molitve. Očekivali bismo ga možda negdje vani, gdje je sve prljavo i nečisto, ali evo ga ovdje, usred sinagoge, usudimo se reći i usred crkve. Pokušava poremetiti milinu riječi koje teku iz Isusovih usta. ‘Što ti imaš s nama, Isuse Nazarećanine? Došao si da nas uništiš?’ uzvikuje upitno nečastivi. Zna on da ga Isus želi i može uništiti i poraziti. Konačno samo Isus to i može. Zato je i sada izričit i odrješit: ‘Umukni i iziđi!’

Prisutnost napasti je realna stvarnost. Čak nas i okrilje liturgije, slušanja Isusove riječi ne čini imunima od remećenja nečistoga duha. Koliko samo puta dok nam Isus govori, stvaramo pod utjecajem tog istog nečistog duha, obrambeni i defenzivni stav i bunimo se kada nas Isusova riječ poziva na promjenu stila života. Kad god osjetimo da nam za vrijeme slušanja Isusove riječi nešto želi odvući pažnju i kada se u nama nešto buni, budimo na oprezu.

Nečisti duh mora uzmaknuti pred Isusom. To je naša sreća. On zna tko je Isus i što želi s nama postići ali mu je ludo stalo da nas od njega udalji. Zato je neobično važno pripravljati duh i srce za slušanje Riječi Božje. Zato je važno na nedjeljni susret s Isusom dolaziti pripravan, s čežnjom i radoznalošću pred Isusovom riječju. Dozvoliti da nas Isus iznenadi i osvoji. Da nas svojom riječju zadivi. I to uvijek iznova. Uz to, uvijek valja biti svjestan da nam Isusova riječ ništa ne oduzima. Ona nas ne uništava. Dapače, upravo nam ona otvara beskrajne horizonte slobode djece Božje. Riječ Isusova oslobađa nas i čisti od svakoga zla. I toga moramo biti svjesni kad god se sabiremo slušati Isusa.

Crkva, a to smo svi mi, pozvana je biti u procesu trajnog čišćenja, distanciranja od svakog nečistog utjecaja. Zato je slušanje Isusa ključno jer nas on svojom riječju čisti. Crkva nikada neće biti zajednica savršenih ljudi, ali ne smije prestati biti zajednica onih koji svjedoče da je promjena života moguća. Isusova riječ unosi cirkulaciju svježeg zraka u Crkvu. Ona želi i trebala bi mijenjati naše principe i stavove, strukture i matrice, obrasce ponašanja i življenja. Samo nas povratak Isusovoj riječi može osnažiti da spoznamo ljepotu pripadnosti Crkvi. Samo zanesenost Isusovim naukom, fasciniranost njegovom riječi može ušutkati bunt kojim nečisti želi pomrsiti Isusovu želju da Crkva bude i ostane prostor u kojem će On naučavati. Što više budemo fascinirani Isusom učiteljem i dopustimo mu da nas svojom riječju oblikuje, to daje sigurnost da će zlo morati ustuknuti.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja