Budi dio naše mreže

SVAKODNEVNO U 7:30 Blaženstva – putokaz života

/ sd

ČITANJA:

vl.: Otk 7,2-4.9-14;

Ps 24,1-6;

1Iv 3,1-3;

Mt 5,1-12a

Tekst evanđelja:

U ono vrijeme: Isus, ugledavši mnoštvo, uziđe na goru. I kad sjede, pristupe mu učenici. On progovori i stane ih naučavati:

»Blago siromasima duhom: njihovo je kraljevstvo nebesko!

Blago ožalošćenima: oni će se utješiti!

Blago krotkima: oni će baštiniti zemlju!

Blago gladnima i žednima pravednosti: oni će se nasititi!

Blago milosrdnima: oni će zadobiti milosrđe!

Blago čistima srcem: oni će Boga gledati!

Blago mirotvorcima: oni će se sinovima Božjim zvati!

Blago progonjenima zbog pravednosti: njihovo je kraljevstvo nebesko!

Blago vama kad vas – zbog mene – pogrde i prognaju i sve zlo slažu protiv vas!

Radujte se i kličite: velika je plaća vaša na nebesima! Ta progonili su tako proroke prije vas!«

Riječ Gospodnja.

Riječ Božju tumači fra Marinko Vukman:

Koliko puta znamo reći: Blago njemu! Ili: Blago njoj! I onda s uzdahom gledamo one koji su zdravi, mladi, uspješni, koji su traženi, koji su bogati, koji si mogu ugađati kako žele… Pri tome se, naravno, često varamo, jer uglavnom mislimo da je drugom bolje nego meni/nama, a pri tome ne znamo, zapravo, kako je tom drugom u dubini duše. Što je to pravo blago? Vrlo se brzo možemo uvjeriti da nije blaženstvo u ludim zabavama i provodima, u bogatstvu, slavi i moći. Tko se time opija on se, kao i svaki drugi alkoholičar, budi s gorkim okusom. I onda ide opet piti da zaboravi dubinu vlastite praznine. I tako do konačnog besmisla. Današnje nam evanđelje, naprotiv, govori o pravom blaženstvu, točnije, predstavlja nam Isusova blaženstva. Vrijeme nam ne dopušta da o svakom blaženstvu nešto kažemo, osvrnut ćemo se samo na njih par.

Blago siromasima…

Isus veli: Blago siromasima duhom: njihovo je kraljevstvo nebesko! U prvi nam se mah ne čini, da je to baš tako. Teško je biti siromah, teško je biti u svakodnevnoj tjeskobi za odjeću, obuću, krov nad glavom, za ogrjev, za budućnost svoje djece… Strašno je ostati bez posla… Pa onda smo svi mi skloni vjerovati da je blago onome, koji takvih briga nema, jer ima svega u izobilju. Međutim, nije to baš tako jednostavno. Samo materijalno bogatstvo nužno ne donosi mir i blagostanje. Kao prvo, onaj tko je u našim očima bogat, u vlastitim očima nije bogat dovoljno. Smatra se siromahom u odnosu na one koji imaju još više od njega. Tjeskoban je, jer nije stekao još više. Plaši se da ne izgubi i to što je stekao.

Mi sebi samo utvaramo da ovo zemne stvari mogu ispuniti naše srce. Beskrajne su dubine našega srca i nikakvo onosvjetsko bogatstvo i čast ne može ga do kraja ispuniti. Isus, naprotiv, veli: Blago siromasima duhom. Siromah duhom jest čovjek, koji se ne navezuje na zemaljske stvari, nego se njima služi težeći za nebeskim. Siromah duhom, Isusov siromah, Božji je čovjek koji u miru i zahvalnosti zarađuje i blaguje svoj svagdanji kruh. Služi se zemaljskim dobrima a za nebeskim teži. Blago nama budemo li i mi tako živjeli!

Blago ožalošćenima

Zahvaljujući sredstvima javnog priopćavanja dobro smo upoznati sa svim nesrećama i tragedijama što se u svijetu događaju. Pogađaju nas i osobne nesreće naših poznanika i prijatelja. Gledajući sve to, lako pomislimo da je blago onima koji su toga pošteđeni. A Isus danas mirno veli: Blago ožalošćenima: oni će se utješiti! Kako to razumjeti? Jednostavno. U ovome svijetu nemoguće je izbjeći bol, suze ili biti bez križa i patnje. Tko to nije nikada imao razloga zaplakati? Pa i onaj, kojega držimo osobito sretnim… smrt roditelja ili drage osobe, bolest djeteta itd. Nije, dakle smisao našega života da izbjegavamo ono sve što nas može ražalostiti. Božji se čovjek, naprotiv, trudi ići s Isusom: bilo to na svadbu u Kanu Galilejsku, bilo u smrtnu borbu u Maslinskom vrtu. Jer, ako smo s Kristom ožalošćeni, s njime ćemo se i radovati. To je naša nada i naša radost.

Blago krotkima

Uvijek je u ljudskom društvu bilo onih koji su silom sebi pribavljali posebno mjesto. Pa i naše društvo, koje se voli nazivati demokratskim, poznaje englesku skraćenicu VIP, što znači “veoma važna osoba”. Pa onda imate u zračnim lukama VIP prolaze i VIP prostorije. A što reći o onima koji uspijevaju novcem i političkim položajem pribaviti ono što im po sebi ne pripada? To su oni silnici koji se smatraju posebnima, jakima, zaslužnima, nadljudima. U povijesti su to bili kraljevi, diktatori i vojskovođe. Ni danas nije puno drugačije, samo što se to koji puta drugačije naziva. Svi su oni u svojim očima VIP. A Isus danas mirno veli: Blago krotkima: oni će baštiniti zemlju! Tko su ti krotki? To su oni koji će ustupiti svoje mjesto u autobusu ili tramvaju onome tko je slabiji, koji se ne hvastaju ni svojom titulom, ni svojim rođenjem, ni svojim položajem, ni svojim materijalnim bogatstvima. To su oni dragi, skromni, dobrostivi i dobronamjerni ljudi koji se ne žele ni isticati ni nametati. Prisjetimo se. Kad je ono Isus slavodobitno ulazio u Jeruzalem, svi su mu klicali kao Mesiji. Međutim, tom prigodom Isus nije jahao na konju, jer je konj prema ondašnjem shvaćanju bio životinja za vojne pohode. Isus je jahao na magarcu. Isus je bio blag. Isus je bio ponizan. Isus je bio poslušan svome Ocu. Isus je bio dobrostiv. Njega slijedimo. On nam je Spasitelj. Zato duboko vjerujemo njegovoj riječi danas: Blago krotkima: oni će baštiniti zemlju!

Na sve vas dragi slušatelji, vaše obitelji i zajednice, zazivam Božji blagoslov i želim vam mir i dobro!

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja