Budi dio naše mreže

Božje milosrđe prema grešnicima

I tebi i meni, Isus, danas nudi i daje novu šansu i vjeruje kako s Njim uvijek možemo započeti novi život. A mi molimo danas Gospodina da nas oslobodi od osude i mržnje. Riječ Božju tumači s. Augustina Barišić.

/ sd

ČITANJA:

Iz 43,16-21;

Ps 126,1-6;

Fil 3,8-14;

Iv 8,1-11

Tekst evanđelja – Isus se uputi na Maslinsku goru. U zoru eto ga opet u Hramu. Sav je narod hrlio k njemu. On sjede i stade poučavati. Uto mu pismoznanci i farizeji dovedu neku ženu zatečenu u preljubu. Postave je u sredinu i kažu mu: “Učitelju! Ova je žena zatečena u samom preljubu. U Zakonu nam je Mojsije naredio takve kamenovati. Što ti na to kažeš?” To govorahu samo da ga iskušaju pa da ga mogu optužiti.

Isus se sagne pa stane prstom pisati po tlu. A kako su oni dalje navaljivali, on se uspravi i reče im: “Tko je od vas bez grijeha, neka prvi na nju baci kamen.” I ponovno se sagnuvši, nastavi pisati po zemlji. A kad oni to čuše stadoše odlaziti jedan za drugim počevši od starijih. Osta Isus sam – i žena koja stajaše u sredini. Isus se uspravi i reče joj: “Ženo, gdje su oni? Zar te nitko ne osudi?” Ona reče: “Nitko, Gospodine.” Reče joj Isus: “Ni ja te ne osuđujem. Idi i odsada više nemoj griješiti.” Riječ Gospodnja!

Dragi prijatelji, Ivan u odlomku Pisma želi pokazati milosrđe i dobrotu Isusovu ali i igru zloće nasuprot dobrote i ljubavi prema ženi grešnici. Kako je ljubav Isusova uzvišena i zanosna. Iskrena je ali i milosrdna prema osobi, čovjeku a u ovom slučaju prema ženi grešnici. Isus koji je čista ljubav i opipljiva dobrota, očitovana je u svim slučajevima čovjekove slabosti. Dok u ovom slučaju, na drugoj strani stoje farizeji i pismoznanaci koji nude drugu stranu ljudske stvarnosti, mržnju i osudu spram drugih…

U odlomku Pisma, Ivan opisuje Isusov hod, boravak i molitvu na Maslinskoj gori. Molio je skrušeno, pobožno, pouzdano, postojano, ponizno i predano u volju Božju i kao da to nije dosta pa, opetuje Ivan kada kaže; ‘U zoru, eto ga opet u Hramu’. Želi reći, nakon molitve i susreta s Ocem, Isus se vraća u Hram. I sav je narod, kaže Pismo, hrlio k njemu. Isus zatim sjede i stade ih poučavati. Uto mu pismoznanci i farizeji dovedu neku ženu zatečenu u preljubu. Postave je u sredinu i kažu mu: ‘Učitelju! Ova je žena zatečena u samom preljubu. U Zakonu nam je Mojsije naredio takve kamenovati. Što ti na to kažeš?’ To govorahu samo da ga iskušaju pa da ga mogu optužiti.

Isus se sagne pa stane prstom pisati po tlu. A kako su oni dalje navaljivali, on se uspravi i reče im: ‘Tko je od vas bez grijeha, neka prvi na nju baci kamen.’ I ponovno se sagnuvši, nastavi pisati po zemlji. A kad oni to čuše, stadoše odlaziti jedan za drugim, počevši od starijih. Osta Isus sam – i žena koja stajaše u sredini. Isus se uspravi i reče joj: ‘Ženo, gdje su oni? Zar te nitko ne osudi?’ Ona reče: ‘Nitko, Gospodine.’ Reče joj Isus: ‘Ni ja te ne osuđujem. Idi i odsada više nemoj griješiti.’

Prijatelju, zgoda o preljubnici ušla je u Novi zavjet kao sastavni dio četvrtog evanđelja, onoga po Ivanu. Teologija je to Isusova milosrđa prema ženama i oproštenja koje Bog po Isusu nudi svima nama. Ovaj susret oslikava Isusov odnos i prema čovjekovu grijehu, pa čak i kad su u pitanju grijesi protiv šeste i devete Božje zapovijedi. Isus nikada, ali baš nikada nije osudio grešnika, nego grijeh. Međutim, mi ljudi smo na to spremni, nažalost, jako često. Isusovo pisanje grijeha po pijesku, simbolizira prolaznost, to jest nešto što će ispisano po njemu s vjetrom otići u zaborav. Sam čin pisanja zapravo simbolizira Isusov odnos prema nama i „odnošenje“ naših grijeha. Upravo iz tog razloga postupio je ovako s preljubnicom koju su doveli pred njega, rekavši joj: „Ni ja te ne osuđujem. Idi i odsada više nemoj griješiti.“

Dragi prijatelji, neka ova Isusova gesta bude duboko usađena u tvoje i moje srce – idi i odsada više nemoj griješiti. Da, poruka je to biblijskih čitanja gdje se očituje ljudska malenost, a oslikava Isusova veličina – kad je riječ o praštanju. A što su prisutni drugo mogli, nego posramljeni otići, jer nitko od njih nije bio bez grijeha, svi su odstupili od mjesta „kamenovanja“ i bacivši kamenje iz svojih ruku spasili su na neki način i sebe od vlastite osude. Ženi daje snagu kako bi mogla živjeti. Isus ne baca na nju kamen koji uništava, ubija, nego joj daruje Riječ koja joj pomaže živjeti. Vjeruje da ona može. I tebi i meni, Isus, danas nudi i daje novu šansu i vjeruje kako s Njim uvijek možemo započeti novi život.

A mi poštovani prijatelji molimo danas – Gospodine, oslobodi me od osude i mržnje. Blizu mi budi da budem milosrdan s drugima u Tvom imenu. Pošalji mi svoga Duha da mislim, govorim i radim kao Ti. Obuci me danas u odjeću pravednika, u osobu ljubavi i praštanja, jer, što li sve nije skriveno u ljudskom srcu?! I ljubav i mržnja. Ali, kad čovjek ljubi tada je božanska slika, tada je brat i sestra, prijatelj i čovjek. Tada je, kruna svijeta. To molimo i tako neka bude. Amen!

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja