Budi dio naše mreže

SVAKODNEVNO U 7:30 Isus mijenja živote i podiže nadu

/ sd

ČITANJA:

Heb 2,5-12;

Ps 8,2a.5-9;

Mk 1,21-28

Tekst evanđelja:

U gradu Kafarnaumu Isus u subotu uđe u sinagogu i poče naučavati. Bijahu zaneseni njegovim naukom. Ta učio ih je kao onaj koji ima vlast, a ne kao pismoznanci. A u njihovoj se sinagogi upravo zatekao čovjek opsjednut nečistim duhom. On povika: »Što ti imaš s nama, Isuse Nazarećanine? Došao si da nas uništiš? Znam tko si: Svetac Božji!«

Isus mu zaprijeti: »Umukni i iziđi iz njega!« Nato nečisti duh potrese njime pa povika iz svega glasa i iziđe iz njega.

Svi se zaprepastiše te se zapitkivahu: »Što li je ovo? Nova li i snažna nauka! Pa i samim nečistim dusima zapovijeda, i pokoravaju mu se.« I pročulo se odmah o njemu posvuda, po svoj okolici galilejskoj.

Riječ Božju tumači don Ivan Aničić:

Nije bilo neobično u vrijeme Isusa pronaći ljude koji poučavaju u sinagogi, osobito subotom. No, kada to čini Isus, evanđelje naglašava jednu posebnost: “I bili su zaprepašteni njegovim učenjem, jer ih je učio kao onaj koji ima vlast, a ne kao pismoznanci.”

Između autoriteta i autoritarnosti postoji značajna razlika koja ima duboke posljedice na način na koji se odnosi prema drugima. Autoritarnost se oslanja na strah i prisilu; ona pokušava održati kontrolu preko prijetnji i pokornosti. Ljudi pod autoritarnim sustavima često djeluju iz straha od kazne ili gubitka privilegija, što nikada ne vodi istinskom poštovanju ili lojalnosti.

Nasuprot tome, autoritet se temelji na strasti i privlačnosti. On izaziva poštovanje ne zato što nameće pravila, već zato što inspirira svojom ljepotom, istinom i vjerodostojnošću. Osobe s pravim autoritetom ne trebaju prijetiti ili prisiljavati druge; njihova prisutnost i djelovanje govore sami za sebe. Ovaj oblik vođenja stvara prostor za rast, otvorenost i dijalog, umjesto straha.

Logika evanđelja širi se kroz svjedočanstvo i autoritet, a ne kroz prisilu. Kada se suočimo s nečim što je istinsko i autentično, često se događa da se osjećamo privučeni tom snagom.

Zlo, na primjer, mrzi autoritativne osobe jer one ne podržavaju negativne i destruktivne logike svijeta. Autoritet koji dolazi iz ljubavi i razumijevanja predstavlja prijetnju zlu, jer odbacuje manipulaciju i kontrolu. U svijetu u kojem su strah i autoritarnost često na prvom mjestu, autoritet koji je utemeljen na istini i ljubavi nudi novu perspektivu i nadu. To je put koji vodi ka istinskoj slobodi i rastu, kako za pojedinca, tako i za zajednicu.

Vidimo i iz ovoga dijela evanđelja kako se dobar glas brzo proširio po svoj okolici. Njegova učenja i sposobnost da oslobađa ljude od zla privlače pažnju i izazivaju divljenje među narodom. Isus postaje predmet razgovora i fascinacije, a vijesti o njemu brzo se širi kroz Galileju. Ovaj trenutak također pokazuje kako je njegovo poslanje počelo mijenjati živote i podizati nadu među ljudima. Time se naglašava važnost svjedočanstva i utjecaja koji autoritet koji dolazi iz ljubavi i istine može imati na zajednicu. U konačnici, redak ilustrira početak Isusove javne misije i njezinu sveobuhvatnost.

Molitva:

Isuse, i mi te danas molimo, da u naše vrijeme istjeraš i utišaš nečiste duhove današnjice. Amen!

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja