Budi dio naše mreže

SVAKODNEVNO U 7:30 Grijeh – duhovna bolest

/ sd

ČITANJA:

od dana: 2Kr 25,1-12;

Ps 137,1-6;

Mt 8,1-4

Tekst evanđelja:

Kad je Isus sišao s gore, pohrli za njim silan svijet. I gle, pristupi neki gubavac, pokloni mu se do zemlje i reče: »Gospodine, ako hoćeš, možeš me očistiti.« Isus pruži ruku i dotakne ga se govoreći: »Hoću, očisti se!« I odmah se očisti od gube. Kaže mu Isus: »Pazi, nikomu ne kazuj, nego idi pokaži se svećeniku i prinesi dar što ga propisa Mojsije, njima za svjedočanstvo.«

Riječ Gospodnja.

Riječ Božju tumači vlč. Anđelko Katanec:

Poznata nam je zgoda u kojoj je Isus izliječio gubavca, ali je vrijedno na nju se uvijek iznova vraćati premda danas te bolesti više nema. Guba je opasna zarazna bolest poznata od samih početaka povijesti, stoljećima je ta bolest harala Europom, a u Hrvatskoj se smatra iskorijenjenom unatrag više od 100 godina.

Ova se bolest jako teško liječi, može trajati mjesecima i godinama, a njene posljedice čovjek nosi do kraja života. Isusovo izlječenje gubavca u evanđelju smatra se velikim čudom ali i određenom provokacijom jer je on tom prilikom prekršio osnovna pravila za ophođenje s gubavcima. Niti gubavac nije smio doći pred njega, niti ga je Isus smio dotaknuti.

Zbog teške naravi gube i njene zaraznosti, postojale su različite epidemiološke mjere kako bi se sačuvalo od širenja ove bolesti. Ako bi se kod nekoga pojavili simptomi bolesti, trebao bi se javiti svećeniku koji je imao i ulogu liječnika, da ga pregleda. Kada bi se stvarno ustvrdilo postojanje bolesti, gubavac je morao živjeti u izolaciji izvan grada, nositi rasparanu odjeću, prekriti usta maskom i u susretu s drugim ljudima, vikanjem signalizirati da je zaražen. Također, morao je držati distancu od 4 lakta, tj. dva metra.

Biblijski čovjek smatrao je da je Bog taj koji udara ljude bolešću gube i da je on i jedini koji može čovjeka spasiti od te bolesti. Stoga, ta bolest bila je ili kazna za grijehe ili neka vrsta Božje kušnje.

Za čovjeka iz današnjega evanđelja nemamo nikakvih podataka, ali očito je da je bio izbačen iz zajednice i živio na samotnim mjestima zbog gube kojom je bio zaražen. Očistivši ga, Isus mu nije samo obnovio zdravlje već mu je omogućio i povratak među ljude.

Isus Krist je iskazao božansku moć da ozdravi i očistiti, a također i sućutno srce kojim je prigrlio gubavca. Čak i u njegovoj bolesti on ga dotiče, prihvaća ga i odgovara na njegove potrebe. Čak i da ga nije izliječio od gube, već je svojim pristupom učinio mnogo, pokazujući da bolest ne smije biti razlog da se nekoga isključi iz društva. Mi trebamo nastojati pokazati ljudsku i kršćansku blizinu, na poseban način, molitvom, a Bog je taj koji u svakoj situaciji može spasonosno dotaknuti bolesne i one prepuštene na milost i nemilost životnih nevolja.

Kao vjernici, u ovome čudu izlječenja gubavca, nalazimo pouku ne samo za suočavanje s tjelesnim bolestima uz Božju pomoć već i s duhovnom gubom, a to je grijeh koji je također vrlo zarazna i pogubna bolest. Ako želimo sačuvati duhovno zdravlje, moramo se čuvati grijeha.

U suočavanju s grijehom možemo nasljedovati primjer gubavca. Priznajmo svoje nečistoće duše Isusu i ponizno ga zamolimo da ih otkloni. Zazovimo ga i dopustimo mu da nas dotakne i očisti, jer bez njega ne možemo doći do cjelovite i temeljite čistoće, već samo one ograničene i privremene. Čuvajmo čistoću srca jer Gospodin hoće da budemo čisti, kako bismo mogli ostaviti svjedočanstvo njegova djela i u našem svijetu, te tako zaslužiti i onaj vječni.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja