Budi dio naše mreže

NEDJELJOM U 16:30 Tko je za tebe Isus?

/ sd

ČITANJA:

Iz 22,19-23;

Ps 138,1-3.6.8bc;

Rim 11,33-36;

Mt 16,13-20

Tekst evanđelja:

U ono vrijeme: Dođe Isus u krajeve Cezareje Filipove i upita učenike: »Što govore ljudi, tko je Sin Čovječji?« Oni rekoše: »Jedni da je Ivan Krstitelj; drugi da je Ilija; treći opet da je Jeremija ili koji od proroka.« Kaže im: »A vi, što vi kažete, tko sam ja?« Šimun Petar prihvati i reče: »Ti si Krist-Pomazanik, Sin Boga živoga.« Nato Isus reče njemu: »Blago tebi, Šimune, sine Jonin, jer ti to ne objavi tijelo i krv, nego Otac moj, koji je na nebesima. A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati. Tebi ću dati ključeve kraljevstva nebeskoga, pa što god svežeš na zemlji, bit će svezano na nebesima; a što god odriješiš na zemlji, bit će odriješeno na nebesima.« Tada zaprijeti učenicima neka nikomu ne reknu da je on Krist.

Riječ Božju tumači vlč. Filip Jakupec:

Braćo i sestre!

U današnjem Evanđelju dvadeset i prve nedjelje kroz godinu čut ćemo posljednju, sedmu vrstu pitanja, i to iz usta samog Isusa. Isus najprije pita: «Što govore ljudi…?», i zatim: «A vi, što vi kažete, tko sam ja?» Zašto to Isusa zanima? Zar to nije „ispod“ Isusova dostojanstva da se uopće „zanima“ za nešto takvo? Zar Isus općenito nema uvid u svaku savjest, pa i u onu svojih učenika, zbog čega ne mora pitati što drugi misli o njemu budući da je, po Ivanovu Evanđelju, «dobro znao što je u čovjeku»? Stoga bi se ova sedma vrsta pitanja nazvala „zanimajuće pitanje“, kojim se jasno i bez oklijevanja iskazuje zanimanje, pa čak i ono sasvim bezazleno. Ne volimo ljude koje sve zanima, pogotovo što se tiče drugih ljudi. Već je i takvo zanimanje površno, a kamoli ne zanimanje za mišljenje drugih o nama koje je, znamo to vrlo dobro, promjenjivo i površno, ali nas, unatoč tome, svejedno zanima! Zašto ne zamisliti Isusa i s takvom vrstom zanimanja? Zašto ne zamisliti Isusa koji se zanima kako njegova djela i riječi, njegovi nastupi djeluju na druge ljude? Zašto ne zamisliti Isusa koji se zanima za mišljenje svojih užih suradnika, svojih učenika i svojih prijatelja o njemu samome? Ako je «dobro znao što je u čovjeku», možda je ipak želio da to čovjek sâm izrekne, jer, kao što vidimo u slučaju Petrova odgovora na Isusovo pitanje, jedna je milost nositi dobre misli u srcu, a već je druga milost moći ih izraziti i iza njih stajati.

Isusovo zanimanje za mišljenje koje o njemu imaju drugi ljudi i njegovi učenici pokazuje Božjeg Sina koji nam u dubini ljudske komunikacije – koja se sastoji u mišljenju i izražavanju mišljenja – otkriva potencijalno polje djelovanja Božje milosti. I zato u tom smislu Isus potiče komunikaciju direktnim, hrabrim i „zanimajućim pitanjem“: „Što mislite o meni?“ Do trenutka kad se to pitanje nije postavljalo, učenici su u svom srcu mogli kriti i gajiti različite misli i teorije o Isusu, ali kad je Isus jednom to pitanje postavio, od tih mnogih i različitih misli trebalo je izabrati jednu najvrjedniju, izreći ju i stajati iza nje. Pri kraju Isusova života vidjeli smo kako Petar nije stajao iza onoga što je mislio i rekao, a o čemu bismo mogli dalje razmišljati koristeći se „zanimajućim pitanjem“ koje bi glasilo: „Zašto, Petre?“, ali bismo isto tako mogli postaviti slično pitanje i Isusu koji je unatoč Petrovoj slabosti ipak odlučio povjeriti mu «ključeve kraljevstva nebeskoga» govoreći mu: „Zašto Isuse?“ Ta i mnoga druga slična „zanimajuća pitanja“ ne samo što nas uvode u još dublju meditaciju nad ovim evanđeoskim izvještajima, nego nas i u našoj svakodnevici potiču da se usudimo ponekad postaviti i takva pitanja ako smo u svojoj komunikaciji s nekim željni malo više jasnoće, jednostavnosti ili tek obične povratne informacije o nama samima.

I tako smo, draga braćo i sestre, dragi slušatelji Hrvatskog katoličkog radija, ovog tjedna razmatrali o sedam vrsta pitanja kojima je bila protkana svakodnevna Božja riječ. Bilo je to „prijetvorno pitanje“ bogatog mladića, Marijino „raspoloživo pitanje“, „iznenađujuće pitanje“ gospodara vinograda iz Isusove prispodobe, Natanaelovo „predajuće pitanje“, pismoznančevo „sumnjivo pitanje“, „pitanje bez pitanja“ farizejâ i pismoznanaca te na kraju Isusovo „zanimajuće pitanje“. Sa željom i poticajem da pitanjima u našem svakodnevnom životu damo više prostora, s vama je bio Filip Jakupec, svećenik Varaždinske biskupije, koji vam želi ugodnu nedjelju i blagoslovljeni početak novog tjedna.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja