SVAKODNEVNO U 7:30 Vlč. Rafael Mikec: Živimo sadašnji trenutak onakav kakav jest, ali u iskustvu Božje blizine
Foto: Pixabay
Foto: Pixabay
ČITANJA:
od dana: Mudr 7,22 – 8,1;
Ps 119,89-91.130.135.175;
Lk 17,20-25
Tekst evanđelja:
U ono vrijeme: Farizeji upitaju Isusa: »Kad će doći kraljevstvo Božje?« Odgovori im: »Kraljevstvo Božje ne dolazi primjetljivo. Niti će se moći kazati: ‘Evo ga ovdje!’ Ili: ‘Eno ga ondje!’ Ta evo — kraljevstvo je Božje među vama!«
Zatim reče učenicima: »Doći će dani kad ćete zaželjeti vidjeti i jedan dan Sina Čovječjega, ali ga nećete vidjeti. Govorit će vam: ‘Eno ga ondje, evo ovdje!’ Ne odlazite i ne pomamite se! Jer kao što munja sijevne na jednom kraju obzorja i odbljesne na drugom, tako će biti i sa Sinom Čovječjim u Dan njegov. No prije treba da on mnogo pretrpi i da ga ovaj naraštaj odbaci.«
Riječ Božju tumači vlč. Rafael Mikec:
Hvaljen Isus i Marija!
Danas nam Isusu progovara o središnjoj temi svoga propovijedanja, a to je kraljevstvo Božje. Farizeji su ga pitali kada će doći kraljevstvo Božje. Židovi su iščekivali dolazak Židovskoga kraljevstva za koje su oni smatrali da je Božje kraljevstvo jer su oni izabrani Božji narod. Zato i pitaju Isusa, kada će konačno doći to kraljevstvo. Isus pak, znajući njihova očekivanja, govori im da je to kraljevstvo koje on navješćuje drugačije od onoga koje oni očekuju. Zato im odgovara da kraljevstvo Božje ne dolazi primjetljivo da bismo mogli reći evo ga ovdje ili eno ga ondje, kao da bi ono bilo prostorno ograničeno. Isus kaže da je kraljevstvo Božje među nama. Što je to što je između nas ljudi? To su naši odnosi. Zato je za stvarnost koju Isus naviješta možda bolji izraz Božja vladavina. Izraz kraljevstvo nas više upućuje na neki prostor nečijeg upravljanja, a vladavina više smjera na način vladanja, način ophođenja s drugima. Božji način vladanja, to vidimo u Isusu Kristu, nije gospodovanje nad drugima, nego služenje u ljubavi.
Kraljevstvo Božje, ili bolje, Božja vladavina zabljesne svaki puta kad među nama, u našim odnosima pobijedi ljubav nad posjedovanjem, služenje nad dominacijom, praštanje nad osuđivanjem, milosrđe nad sudom. Uspostavljanje kraljevstva Božjega jest uspostavljanje novih, božanskih odnosa ili još jasnije, ono postaje vidljivo kada se među ljudima ostvaruju odnosi koji su prisutni u Bogu, u Presvetom Trojstvu između Oca i Sina i Duha Svetoga, a to je odnos ljubavi.
Drugi dio današnjeg evanđeoskog odlomka govori nam o Isusovom ponovnom dolasku. Isus kaže da će doći vrijeme kada ćemo željeti što prije dočekati njegov ponovni dolazak, ali on se neće dogoditi onako kako mi to očekujemo i onda kada mi to očekujemo. Obično priželjkujemo kraj svijeta kad nas pritisnu nevolje, kad nam je na vidiku nekakvo trpljenje, kad nam se čini da je situacija bezizlazna. Kraj priželjkujemo zato da nas Bog jednostavno izbavi od svega onoga što bi se moglo dogoditi a čega se bojimo i prema čemu imamo otpor i da se ne susretnemo s time. Mnogi kad vide nevolje, prirodne katastrofe, poplave potrebe, ovu sadašnju pandemiju, govore da je kraj blizu, eno ga ondje, evo ga ovdje. No Isus nam kaže da se ne pomamimo, da se ne obaziremo na to, nego da živimo sadašnji trenutak onakav kakav jest, ali u iskustvu Božje blizine. Rekao je će da Sin čovječji, to je Isus, ali i svaki čovjek, mnogo pretrpjeti i biti odbačen, ali da to još nije kraj. Isus nije rekao da se u našem životu neće dogoditi nevolja, tjeskoba, patnja ili bol, niti da će odmah odmaknuti nešto takvo od nas, ali nam je rekao da će biti s nama u svakom trenutku u sve dane do svršetka svijeta.