Budi dio naše mreže

SVAKODNEVNO U 7:30 Vlč. Josip Šimatović: Ohrabri se! Odvaži se! Isplati se prihvatiti Isusa za spasitelja!

/ sd

ČITANJA:

1Kor 5,1-8;

Ps 5,4b-7.12;

Lk 6,6-11

Tekst evanđelja:

Jedne subote uđe Isus u sinagogu i stane naučavati. Bio je ondje čovjek kome desnica bijaše usahla. Pismoznanci i farizeji vrebahu na nj da li subotom liječi kako bi našli u čemu da ga optuže. A on je znao njihove namjere pa reče čovjeku s usahlom rukom: »Ustani i stani na sredinu!« On usta i stade. A Isus im reče: »Pitam ja vas: Je li subotom dopušteno činiti dobro ili činiti zlo? Život spasiti ili upropastiti?« Sve ih ošinu pogledom pa reče čovjeku: »Ispruži ruku!« On učini tako — i ruka mu zdrava. A oni se, izbezumljeni, počnu dogovarati što da poduzmu protiv Isusa.

Riječ Božju tumači vlč. Josip Šimatović:

Dragi slušatelju!

Srdačno te pozdravljam ovoga jutra. Radujem se da, osim što upijaš svjetlost prvih jutarnjih zraka sunca, upijaš i Riječ Božju koju nam Crkva danas nudi po svetom evanđelju kojeg smo maloprije čuli.

“Pismoznanci i farizeji vrebahu na nj’ da li subotom liječi kako bi našli u čemu da ga optuže.” Ako bilo koga dovoljno dugo gledamo, uvijek ćemo pronaći neku vrstu mane. Ali kod Krista nema mane; postoji samo milosrđe, suosjećanje i ljubav. Isus je shvatio da ga farizeji promatraju, nadajući se da će prekršiti ovo ili ono pravilo. Tako bi ga imali razloga optužiti za kršenje subote. Pratili su ga tražeći znakove licemjerja, ali ih nisu našli. Tražili su razlog da ga optuže, a kad razlog nisu našli, stvarali su vlastite priče i dovodili vlastite svjedoke. Ako smo upoznati sa sadržajem evanđelja, s pravom bismo se mogli ljutiti na pismoznance i farizeje i okarakterizirati ih kao negativne likove. No, nisu svi farizeji odabrali ovaj put. Nekolicina ga je ipak slušala i od njega učila. Jedan, Nikodem, došao je k njemu noću i tražio njegov savjet. On je, zajedno s drugima, postao “noćni učenik”. Vjerovali su mu, ali sa sigurne udaljenosti. Većina farizeja odlučila je uopće ne slušati Isusa. Umjesto toga, zajedno su promatrali i raspravljali o tome što bi mogli učiniti Isusu. Nikada nisu odvojili vrijeme da ga razumiju pa ništa nisu naučili od njega.

Kako je lako okrenuti glavu s gađenjem i nevjericom kada odlučimo ne otvoriti svoje srce drugome do mene. Gospodin Isus je došao spasiti, a ne osuditi. Rekao je čovjeku sa suhom rukom da dođe k njemu. Isus je tada ustao i upitao prolaznike: Pitam ja vas: Je li subotom dopušteno činiti dobro ili činiti zlo? Život spasiti ili upropastiti? Nitko nije odgovorio na njegovo pitanje. Svi su šutjeli. Isus je pogledao sve u gomili. Zatim je tiho rekao čovjeku: “Ispruži ruku.” Čovjek je to učinio i ruka mu je potpuno ozdravila! Farizeji su bili ljuti na ono što je Isus učinio. Radio je subotom. Prekršio je židovski zakon. Kako se usuđuje? Farizeji su bili legalisti i ako je zakon rekao da se ne smije raditi subotom, to je u njihovim umovima značilo da se ne smije raditi, čak i ako je to značilo da možete izgubiti usjev, životinje ili dom. I jasno je da su farizeji smatrali liječenje radom. Dakle, Isus je prekršio zakon. Ipak, za Isusa je ljubav bila najviši zakon. Ljubav prema osobi nadjačala je sve druge obzire, čak i zakon da se ne radi subotom. Luka piše: “Sve ih ošinu pogledom pa reče čovjeku: »Ispruži ruku!« On učini tako — i ruka mu zdrava.” Koji je uvjet da biste zamolili Isusa da ozdravi? Koja je obnova za kojom čeznete? Pretpostavljam da svi mi imamo nekoliko stanja za koja želimo da ih Isus izliječi. Danas provedite neko vrijeme s Isusom. Pogledaj ga. Otvorite svoje srce njegovoj ljubavi i njegovoj iscjeljujućoj energiji! On vas neće iznevjeriti!

Dragi slušatelju! Ne možeš ni slutiti koliko ćeš dobrobiti i milosti primiti ako Isusa iz Nazareta prihvatiš za Spasitelja. Ohrabri se! Odvaži se! Isplati se!

Vlč. Josip Šimatović, upravitelj svetišta Crkve hrvatskih mučenika i župnik župa Sv. Nikole na Udbini i Sv. Jurja u Podlapači.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja