SVAKODNEVNO U 7:30 Jednostavnost u oživotvorenju Evanđelja
s. Gita Klobučar
s. Gita Klobučar
ČITANJA:
od dana: Fil 2,1-4;
Ps 131,1-3;
Lk 14,12-14
Tekst evanđelja:
U ono vrijeme: Reče Isus prvaku farizejskom koji ga pozva: »Kada priređuješ objed ili večeru, ne pozivaj svojih prijatelja, ni braće, ni rodbine, ni bogatih susjeda, da ne bi možda i oni tebe pozvali i tako ti uzvratili. Nego kad priređuješ gozbu, pozovi siromahe, sakate, hrome, slijepe. Blago tebi jer oni ti nemaju čime uzvratiti. Uzvratit će ti se doista o uskrsnuću pravednih.«
Riječ Božju tumači s. Gita Klobučar:
Sveti Luka u samo dva retka četrnaestog poglavlja svoga evanđelja donosi duboku teološku poruku o kršćanskoj ljubavi i milosrđu. Isus ovdje preokreće društvene konvencije i poziva na radikalnu promjenu u načinu na koji pristupamo gostoprimstvu i davanju. Ovaj odlomak snažno nas podsjeća na ono evanđelje po Mateju (Mt 25, 31-46) gdje Isus govori o sudu nad narodima, kada će biti nagrađeni oni koji su činili dobro najmanjima ili o primjeru služenja, kako je prikazan u pranju nogu učenicima (Iv 13, 1-17).
Isus često govori o „obrnutom kraljevstvu Božjem“, gdje su posljednji prvi, a prvi posljednji. U ovom odlomku, siromašni i marginalizirani postaju oni koje treba pozivati na gozbu, a ne bogati i utjecajni. To naglašava Božje opredjeljenje za siromašne i potlačene. Nadalje, Isus nas poziva na ljubav koja ne očekuje ništa zauzvrat. Kada nekome činimo dobro koje nam ne mogu uzvratiti izraz je bezuvjetne ljubavi, koja je pak karakteristika Božje ljubavi prema nama.
„Uzvratit će ti se doista o uskrsnuću pravednih“ upućuje na eshatološku dimenziju ovog čina milosrđa. Naša dobra djela, posebno ona učinjena prema najpotrebitijima, bit će nagrađena na kraju vremena. To je podsjetnik da naša djela imaju vječnu vrijednost. I sve što činimo iz ljubavi, ma koliko maleno bilo, ostavlja traga.
Isusove riječi u današnjem evanđelju poziv su na autentično kršćansko življenje. Milosrđe prema bližnjima postaje i uvijek mora biti prepoznatljivi znak kršćanina u svijetu. Isus oštro kritizira stavove i svjetonazore koje favoriziraju bogate i moćne i poziva na potpunu promjenu vrijednosti i stavova, stavljajući u središte pažnje one koji su najranjiviji.
Danas smo i ti i ja pozvani zapitati se o našim motivima i prioritetima u životu. Tražim li ja društveno priznanje u svome djelovanju? Činim li dobro da bi mi se uzvratilo? Jesam li sposobna činiti dobro i ne željeti ništa zauzvrat. Mogu li se odreći vlastitih interesa kako bih pomogli drugima?
Bog je uvijek vrlo jednostavan i oživotvoriti njegovo evanđelje traži jednostavnost. Nemojmo se zavarati da jednostavnost podrazumijeva lakoću. Baš suprotno, često je upravo teško biti jednostavan i konkretno svjedočiti dobrotu i ljepotu Kraljevstva Božjega u svijetu pomaknutih vrijednosti. Zato baš danas mogu pokušati u malim svakodnevnim stvarima naći prilike za služenje: uključiti se u akcije pomoći drugima, pomoći susjedima ili kolegama, ili jednostavno biti ljubazni prema ljudima koje susrećem. Jesmo li spremni?