Budi dio naše mreže

SVAKODNEVNO U 7:30 Božja logika o praštanju

/ sd

ČITANJA:

Jš 3,7-10a.11.13-17;

Ps 114,1-6;

Mt 18,21 – 19,1

Tekst evanđelja:

U ono vrijeme: Petar pristupi Isusu i reče: »Gospodine, koliko puta da oprostim bratu svomu ako se ogriješi o mene? Do sedam puta?« Kaže mu Isus: »Ne kažem ti do sedam puta, nego do sedamdeset puta sedam.«

»Stoga je kraljevstvo nebesko kao kad kralj odluči urediti račune sa slugama. Kad započe obračunavati, dovedoše mu jednoga koji mu dugovaše deset tisuća talenata. Kako nije imao odakle vratiti, zapovjedi gospodar da se proda on, žena mu i djeca i sve što ima te se podmiri dug. Nato sluga padne ničice preda nj govoreći: ‘Strpljenja imaj sa mnom i sve ću ti vratiti.’ Gospodar se smilova tomu sluzi, otpusti ga i dug mu oprosti.«

»A kad taj isti sluga, izađe, naiđe na jednoga svoga druga koji mu dugovaše sto denara. Uhvati ga i stane ga daviti govoreći: ‘Vrati što si dužan!’ Drug padne preda nj i stane ga zaklinjati: ‘Strpljenja imaj sa mnom i vratit ću ti.’ Ali on ne htjede, nego ode i baci ga u tamnicu dok mu ne vrati duga.«

»Kad njegovi drugovi vidješe što se dogodilo, silno ražalošćeni odoše i sve to dojaviše gospodaru. Tada ga gospodar dozva i reče mu: ‘Slugo opaki, sav sam ti onaj dug oprostio jer si me zamolio. Nije li trebalo da se i ti smiluješ svomu drugu, kao što sam se i ja tebi smilovao?’ I gospodar ga, rasrđen, preda mučiteljima dok mu ne vrati svega duga. Tako će i Otac moj nebeski učiniti s vama ako svatko od srca ne oprosti svomu bratu.«

Kad Isus završi ove besjede, ode iz Galileje i dođe u judejski kraj s onu stranu Jordana.

Riječ Božju tumači mons. Leonard Markač:

Iz Evanđelja vidimo kako je Petar više puta svojim pitanjima i upadicama izazvao Isusa da progovori o veoma važnim temama aktualnim za sva, tako i za naše vrijeme. Petra, danas smo čuli, zanima koliko puta mora oprostiti svome bratu ako se ogriješi o njega. Petar je možemo reći milostiviji od starih Židova koji su govorili da Bog oprašta tri puta pa su tako i oni dužni činiti. Ponad toga, na sve uvrede mogu odgovoriti jednakom mjerom. Petar bi bio spreman oprostiti do sedam puta. Isus pak je još milostiviji i Petrovu brojku sedam umnaža sa 70, a to bi značilo bezbroj puta. Da zorno pojasni svoju misao, Isus je sročio majstorsku priču. Kralj je odlučio urediti račune sa slugama. Jedan među njima dugovao mu je deset tisuća talenata, svotu koju nije mogao nikako vratiti. Pao je pred noge gospodara moleći ga da mu se smiluje i da ga pričeka. Gospodar vidjevši u kakvoj je neugodnosti on i njegova obitelj, ne samo da mu je odgodio podmirenje duga nego mu je sve oprostio. Postupak tog velikog dužnika prema svome neusporedivo manjem dužniku, silno je ražalostio i razljutio milosrdnog gospodara koji ga je kaznio tražeći da mu vrati sav dug. Što je Isus htio reći ovom pričom? Htio nas je podsjetiti kako smo svi mi veliki dužnici pred Bogom. Svi ljudi bez iznimke. Bog nam spremno oprašta naše zaduženje, a što nismo zaslužili. On od nas traži da oprostimo jedni drugima uvrede i nepravdu bez uvjeta i neke računice. U Očenašu nas je Isus poučio da oprostimo svojoj braći, želimo li oproštenje od Boga.

A Lacordaire je rekao: “Ako se hoćeš na čas smiriti, osveti se, ako pak hoćeš trajni mir,oprosti”. Sveti Augustin govori: ” Hoćeš li sam postići oproštenje, onda i sam oprosti, i dodaje: Veće milostinje ne bismo mogli dati od ove, kad opraštamo” Ako ne opraštamo, nego gajimo osvetu, onda sve više širimo paklenski krug mržnje koji će mnogima biti na ovozemaljsku i vječnu propast. U sjećanje su mi se dobro uvukle riječi koje nam je kao djeci na vjeronauku izrekao moj stari župnik, govoreći o opraštanju: ” Ako oprostiš onomu tko te je uvrijedio, kao da si mu na glavu stavio žeravicu”. Kao djeca , to smo dobro shvatili. Mnogi smatraju da oprostiti znači kukavičluk i slabost. Naprotiv, to je veličina čovjeka. Oprašta samo onaj koji ljubi Isusa i brata čovjeka. On neće nikada vraćati nepravdom na nepravdu ili zlom na zlo. Svoj sud i osvetu prepušta Bogu koji “ispituje Srce i bubrege” i koji najbolje zna tko je u pravu i koji će svakog čovjeka suditi po njegovim djelima.

Oproštenje je nezasluženi Božji čin koji od nas traži odgovor, da mi oprostimo svome bratu koji nas je uvrijedio. Praštanje ne pozna granice i zahtijeva oproštenje iskreno, bez kalkulacija, iz dubine srca. Želimo li imati Boga Ocem, budimo milosrdni kao On. Amen.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja