SRIJEDA 08:10 Je li moguć „Uskrs“ hrvatskih mučenika iz Drugoga svjetskoga rata?
Hoće li se vratiti velike i upečatljive mise i komemoracije na Bleiburško polje? Kako žrtve iz Drugoga svjetskoga rata učiniti „vidljivijima“ u hrvatskim školama i povijesnim udžbenicima? Može li se djelovati i kroz prostor kulture? Zašto u Hrvatskoj ne postoje ujednačeni kriteriji kada je riječ o osudi totalitarizama 20. stoljeća? Napose, je li moguć „Uskrs“ mučenika iz Drugoga svjetskoga rata u kolektivnoj svijesti hrvatskoga naroda? Odgovore na pitanja koja u hrvatskoj javnosti i danas izazivaju „polarizaciju“ u Argumentima u srijedu 2. travnja daju zamjenik predsjednika Počasnoga bleiburškoga voda Milan Kovač, redatelj Jakov Sedlar i povjesničar i potpredsjednik Matice hrvatske dr. Mario Jareb. Emisiju uređuje i vodi Marino Erceg.
Marino Erceg
Marino Erceg
Poznati su detalji ovogodišnje komemoracije žrtava Bleiburške tragedije i križnoga puta hrvatskoga naroda nakon Drugoga svjetskoga rata. Sredinom svibnja za žrtve jednoga od najstrašnijih zločina u poratnoj Europi molit će se u Bleiburgu u crkvi sv. Petra i Pavla, zatim na zagrebačkom Mirogoju te u spomen-crkvi na Maclju.
U godini velikih jubileja, u kojima se kao hrvatski narod spominjemo svojih kršćanskih korijena i sveukupne povijesne baštine koju je uvelike oblikovala Katolička Crkva, kao potreba se nameće i produbljivanje govora o hrvatskim mučenicima iz razdoblja Drugoga svjetskoga rata i poraća.