Budi dio naše mreže

PONEDJELJAK 18:00 Gošća: Vida Vukoja

U Kulturogramu gostuje Vida Vukoja, ravnateljica Staroslavenskog instituta, a razgovaramo o glagoljici i njezinoj važnosti za hrvatsku kulturu, ali o 70. obljetnici Staroslavenskog instituta. Pobliže upoznajemo naš Prvotisak - Misal po zakonu rimskoga dvora, ali i Misal kneza Novaka. Glagoljicom je zapisano 1000 godina naše povijesti i kulture - je li joj u obrazovnom sustavu posvećeno dovoljno pozornosti i kako ju učiniti vidljivijom? Emisiju uređuje i vodi Katarina Varenica.

/ kv

 

Vida Vukoja / Foto: Staroslavenski institut

Dana 22. veljače u Hrvatskoj se od 2019. obilježava Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva. Proglašenje toga Dana inicirao je Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje želeći popularizirati jedno od najprepoznatljivijih obilježja hrvatske pismenosti i kulture te važan simbol hrvatskog i nacionalnog identiteta po kojem je Hrvatska jedinstvena i prepoznatljiva u svijetu.  Toga je datuma 1483. godine tiskana prva knjiga na hrvatskome jeziku „Misal po zakonu rimskoga dvora“, prvi misal u Europi koji nije tiskan latinicom i latinskim jezikom. Ova hrvatska inkunabula tiskana je 28 godina nakon Gutenbergove Biblije i važan je dokaz toga da su Hrvati već u 15. stoljeću bili izrazito društveno, gospodarski i kulturno razvijen narod.

Osim što je glagoljicom tiskana prva hrvatska knjiga i naš najpoznatiji kameni spomenik Bašćanska ploča, to je pismo predstavljeno i na Drugom vatikanskom saboru nakon kojeg su se mise počele služiti i na narodnim jezicima. Zanimljivo je i to da je na glagoljici bio pisan i evanđelistar na koji su pri krunidbi prisezali francuski kraljevi, među kojima i Luj 14. – Kralj Sunce.

 

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja