Arhiva epizoda
SRIJEDA 8:10 Što je nama kultura danas?
Početkom samostalnosti Republike Hrvatske jezik i kultura bili su temelji identiteta našega naroda. Gdje smo 30 godina poslije i koliki značaj danas ima kultura u našim životima? Je li Hrvatska nacija kulture, mogu li naši umjetnici biti ambasadori Hrvatske u inozemstvu te kako našu zemlju brendirati upravo kulturom? Kakav je status kulture u medijima? Na ova i druga zanimljiva pitanja odgovarat će: Iva Hraste Sočo, intendantica HNK u Zagrebu, Karolina Lisak Vidović, urednica Programa za kulturu HRT-a i Goran Galić, glavni urednik Vijenca. Emisiju uređuje i vodi Katarina Varenica.
PONEDJELJAK 13:15 Antun Sasin - Drame i pjesme
U emisiji predstavljamo Antuna Sasina, hrvatskog lirskog i dramskog pjesnika (o. 1518–?1595), podrijetlom iz pučke obitelji. Najveći dio života proveo je u Stonu obavljajući različite službe (pisar u solani, kancelar, učitelj, justicijar, sudac). Opus mu je tematski i vrstovno raznolik. U ovome izdanju okupljene su njegove drame i pjesme, a o njima će govoriti profesorica Lahorka Plejić Poje s Katedre za stariju hrvatsku književnost Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Emisiju uređuje i vodi Katarina Varenica.
PONEDJELJAK 13:15 Mavro Vetranović - Pjesnička i dramska djela
U ediciji Matice hrvatske Stoljeća hrvatske književnosti nakon 145 godina objavljen je opsežniji izbor Vetranovićeva opusa. Izdanje obuhvaća pjesme, poslanice, ep i dramske tekstove. Mavro Vetranović hrvatski je benediktinac i književnik, jedan od najplodnijih i najdugovječnijih pjesnika starije hrvatske književnosti, a o njegovim pjesničkim i dramskim djelima u emisiji Stoljeća hrvatske književnosti govorit će profesorica s Katedre za stariju hrvatsku književnost Filozofskog fakulteta u Zagrebu Lahorka Plejić Poje. Emisiju uređuje i vodi Katarina Varenica.
PONEDJELJAK 13:15 Ivan Trnski - Izabrana djela
U emisiji Stoljeća hrvatske književnosti predstavljamo Izabrana djela "posljednjeg ilirca" Ivana Trnskog. Riječ je o pjesniku, pripovjedaču, putopiscu, dramatičaru i
publicistu. Doznajemo što ga povezuje, a po čemu se izdvaja od drugih književnika 19. stoljeća, kako su na njegovu književnost gledali njegovi suvremenici te što njegova književnost znači nama danas. O izdanju govori izv. prof. Suzana Coha s Katedre za noviju hrvatsku književnost Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Emisiju uređuje i vodi Katarina Varenica.
PONEDJELJAK 13:15 August Cesarec - Izabrana djela II.
U emisiji ćemo se osvrnuti na cjelokupni Cesarčev književni opus, detaljno ćemo progovoriti o nekim njegovim romanima te odgovoriti na pitanje zaslužuje li Cesarec mjesto u kanonu nacionalne književnosti i zašto? O izdanju govori izv. prof. dr. sc. Suzana Coha s Katedre za noviju hrvatsku književnost Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Emisiju uređuje i vodi Katarina Varenica.
PONEDJELJAK 13:15 August Cesarec - Izabrana djela I.
U prvu knjigu Cesarčevih izabranih djela priređivač Milan Mirić uvrstio je pjesme, novele, članke, eseje, putopise i dramu Sin domovine. U emisiji Stoljeća hrvatske književnosti doznajemo je li počeo proces dekanonizacije Cesarca u hrvatskoj književnosti, kakva je veza između Cesarca revolucionara i Cesarca književnika te ima li kršćanske retorike u njegovim djelima. O izdanju govori izv. prof. dr. sc. Suzana Coha s Katedre za noviju hrvatsku književnost Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Emisiju uređuje i vodi Katarina Varenica.
PONEDJELJAK 13:15 Latinska moralnopoučna i teološka proza - Marko Marulić
Predstavljamo najnovije izdanje iz edicije Stoljeća hrvatske književnosti, a riječ je o trećem svesku Marulićevih djela - Latinska moralnopoučna i teološka proza koji je priredio Bratislav Lučin. Radi se o reprezentativnom izboru iz Marulićevih renesansnih proznih uspješnica o kojima će govoriti urednik izdanja Ivan Lupić i Lahorka Plejić Poje, članica uredništva edicije Stoljeća hrvatske književnosti. Emisiju uređuje i vodi Katarina Varenica.
PONEDJELJAK 13:15 Antun Gustav Matoš - Putopisi i portreti
Putopisi i portreti Antuna Gustava Matoša drugi je od četiriju svezaka Matoševih djela u izdanju biblioteke Stoljeća hrvatske književnosti. U ovu su knjigu uvršteni Matoševi putopisi i feljtonistički tekstovi različitih tematika, koji su prvotno objavljivani u brojnim periodičkim publikacijama,, a potom su u više ili manje izmijenjenim inačicama uvršteni u knjige Vidici i putovi (1907) te Naši ljudi i krajevi (1910) u kojima je Matoš skupio svoje najzrelije i umjetnički najefektnije feljtonske zapise i putopisne eseje. Izdanje će predstaviti književni povjesničar Božidar Petrač, a emisiju uređuje i vodi Katarina Varenica.
PONEDJELJAK 13:15 Antun Gustav Matoš - Pripovijetke
Matica hrvatska u ediciji Stoljeća hrvatske književnosti kao prvu od četiri knjige posvećene A. G. Matošu objavila je knjigu Pripovijetke, koju je uredio Nedjeljko Mihanović. Knjiga je objavljena s tekstom predgovora pok. akademika Miroslava Šicela, koji je potpisan i kao priređivač, dok je redakturu teksta i rječnik napravila Dražana Radman, jednako kao i Tumač imena i izraza (zajedno s Ivanom Bačmagom). Izdanje okuplja tri knjige novela, žanra s kojim je Matoš stupio na književnu scenu u razdoblju profiliranja moderne. Riječ je o zbirkama Iverje (1899), Novo iverje (1900) i Umorne priče (1909). O Matošu i njegovim pripovijetkama u emisiji Stoljeća hrvatske književnosti govorit će književni povjesničar Božidar Petrač. Emisiju uređuje i vodi Katarina Varenica.
PONEDJELJAK 13:15 Janko Polić Kamov - Izabrana djela II.
Predstavljamo drugi svezak Izabranih djela Janka Polića Kamova koji je u ediciji Stoljeća hrvatske književnosti priredio pokojni Darko Gašparović. S kratkim i burnim životom Janka Polića Kamova, kojega je Ivo Frangeš uvrstio u deset najboljih hrvatskih pjesnika, upoznat će nas književni povjesničar Božidar Petrač. Doznat ćemo više o romanu Historijat jednog članka, koji je prvi put objavljen upravo u ovome izdanju, te o Kamovljevim dramama i temama koje u njima prevladavaju. Emisiju uređuje i vodi Katarina Varenica.