Arhiva epizoda
PONEDJELJAK 18:00 Svečanosti Pasionske baštine
32. svečanosti Pasionske baštine održavat će se u razdoblju od 22. veljače do 5. travnja 2023., na području Zagreba i okolice. Kao jedinstvena kulturna manifestacija u korizmi nastoji svojoj vjernoj publici i javnosti pokazati našu baštinu i raznovrsnost naših običaja, te naše bogato kulturno glazbeno, likovno i književno stvaralaštvo kroz niz koncertnih izvedbi, nastupa kulturno-umjetničkih društava i pučkih pjevača te likovnih izložbi i književnih događanja. Što nas čeka na ovogodišnjim svečanostima doznajemo od predsjednice Udruge Pasionska Baština Eve Kirchmayer Bilić.
PONEDJELJAK 18:00 Lidija Bajuk
Gošća Kulturograma je dr. sc. Lidija Bajuk, etnologinja, kantautorica i pjesnikinja, ali i osoba koja je najzaslužnija za upisivanje međimurske popevke na UNESCO-ovu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. U emisiji predstavljamo njezinu najnoviju knjigu Međimurska popevka, koja prvi put na jednome mjestu okuplja mnoštvo rasutih podataka o tome djelu naše nematerijalne baštine, ali i neke autoričine nove spoznaje. Doznajemo i kakvu je ulogu imala Crkva u očuvanju međimurske popevke te predstavljamo i novi album Lidije Bajuk Pjesnolika Vol. 1, uglazbljeni stihovi hrvatskih pjesnika. Emisiju uređuje i vodi Katarina Varenica.
PONEDJELJAK 18:00 Nino Škrabe
Gost Kulturograma je književnik i istaknuti kazališni djelatnik Nino Škrabe, koji ove godine slavi 75. obljetnicu života i 55. obljetnicu umjetničkog rada. U emisiji doznajemo kako su izgledali kazališni početci u trojcu Škrabe-Senker-Mujičić, zašto se odlučio za žanr komedije, je li zahvaljujući njemu i njegovoj obitelji Jastrebarsko postalo kulturni centar, a otvorili smo i brojne druge teme od kojih izdvajamo cjeloživotnu vezu Nine Škrabe i Crkve.
PONEDJELJAK 18:00 Miro Gavran
Prije točno godinu dana književnik Miro Gavran postao je predsjednik Matice hrvatske, naše najstarije kulturne institucije koja ova godine slavi 180 godina postojanja. U Kulturogramu analiziramo prvu godinu mandata, dotičemo se brojnih pitanja kao što su Zakon o javnoj uporabi hrvatskoga jezika, spor oko Matoševe spomen kuće u Tovarniku, veza Katoličke Crkve i Matice hrvatske te planovi za budućnost. Emisiju uređuje i vodi Katarina Varenica.
PONEDJELJAK 18:00 Digitalno snimanje hrvatske mariološke baštine
U Kulturogramu gostuje dr. sc. Hrvojka Mihanović Salopek, znanstvena savjetnica u Zavodu za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i scenaristica, redateljica i voditeljica projekta “Digitalno snimanje hrvatske mariološke baštine” koji se odvija pod pokroviteljstvom Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskog sabora i Vijeća za kulturu Hrvatske biskupske konferencije. Do sada je ostvarila 12 znanstveno-obrazovnih filmova na temu multidisciplinarnog prikaza marijanske baštine u pojedinim hrvatskim biskupijama i županijama. U emisiji doznajemo što ju je potaknulo na popularizaciju hrvatske marijanske baštine, komu su filmovi namijenjeni, što je otkrila snimajući najnoviji film u Bjelovarsko-križevačkoj biskupiji te hoće li nakon 13 filmova projekt biti zaokružen ili postoji još neistražene marijanske baštine. Emisiju urežuje i vodi Katarina Varenica.
PONEDJELJAK 18:00 Iris Mihatov Miočić
Gošća emisije Kulturogram je akademska slikarica iz Zadra Iris Mihatov Miočić. Iris je autorica ovogodišnje izložbe „Hrvatski sveci i blaženici u našem narodu“, projekta koji već 14 godina, svake godine s portretima nekog drugog umjetnika, nakon Dana hrvatskih svetaca i blaženika u Križevcima putuje po Hrvatskoj s ciljem boljeg poznavanja i intenzivnijeg štovanja hrvatskih svetaca i blaženika. Doznajemo što ovu umjetnicu, majku, voditeljicu molitvene zajednice Ruah Adonai motivira za sakralno slikarstvo, kako se priprema za izradu sakralnih tema, kakav je odnos Akademije likovnih umjetnosti prema sakralnom slikarstvu te koliko je njezino obraćenje bilo odlučujuće u odabiru životnog poziva. Urednica emisije je Katarina Varenica.
PONEDJELJAK 18:00 Iva Hraste Sočo, nova intendantica zagrebačkog HNK
Nova intendantica zagrebačkog Hrvatskog narodnog kazališta dr. sc. Iva Hraste Sočo u Kulturogramu govori o novoj sezoni središnje hrvatske kazališne kuće. Doznali smo kojih 14 novih naslova očekuje posjetitelje HNK, na koji način je kao intendantica složila program klasičnih, kanonskih djela i suvremene tekstove, zbog čega se ovogodišnja pretplata tako dobro prodaje i kako će što većem broju ljudi kazalište učiniti što dostupnijim. O ovim i brojnim drugim zanimljivim temama s intendanticom zagrebačkog HNK razgovara urednica emisije Katarina Varenica.
PONEDJELJAK 18:00 Muljanski kantual
U Kulturogramu predstavljamo Muljanski kantual – knjigu koja snažno progovara o duhovnoj baštini bokeljskih Hrvata. U Muljanskom kantualu su po prvi put objavljene skladbe franjevca o. Konrada Eberta napisane za zbor župe Muo u Boki Kotorskoj potkraj 19. st. Od urednika izdanja don Roberta Tonsatija, župnika iz Mula, doznajemo kako je Ebert neuke i siromašne ribare motivirao na svakodnevno uvježbavanje ne baš tako jednostavnih skladbi, gdje su note bile do sada skrivene te ima li u današnjoj crkvenoj glazbi mjesta za skladbe Konrada Eberta. Emisiju uređuje i vodi Katarina Varenica.
PONEDJELJAK 18:00 Ars Organi Sisciae
U Kulturogramu razgovaramo o festivalskoj sezoni Hrvatske udruge Ars organi Sisciae. Sezona će početi u subotu, 7. svibnja orguljaškim festivalom Ars organi Sisciae, a nastavit će se Zrin festivalom, Festivalom drvenih kapela Sancta Barbara te Like Lika festivalom krajem srpnja. Ovim festivalima se ne samo u Hrvatskoj nego i diljem svijeta promovira naša bogata kulturna baština. Gošća emisije je predsjednica Hrvatske udruge Ars Organi Sisciae Valentina Badanjak Pintarić. Emisiju uređuje i vodi Katarina Varenica.
PONEDJELJAK 18:00 Gost: Zvonko Pandžić
U Kulturogramu Hrvatskoga katoličkog radija gostuje hrvatski i njemački filolog Zvonko Pandžić. Pola tisućljeća od objave prvog epa na hrvatskom jeziku Marulićeve Judite, djela po kojemu je i prozvan “ocem hrvatske književnosti” imamo prvo kritičko izdanje tog djela u povijesti. Ugledni filolog iz njemačkog Würzburga Zvonko Pandžić iznosi uvjerljiva tumačenja i zaključke do kojih je došao nakon petnaestogodišnjeg istraživanja po mnogim europskim i hrvatskim knjižnicama i arhivima. Također, Pandžić otkriva izvore i uzore kojima se Marulić služio kod stvaranja ovog djela. Ta nova saznanja iz temelja mijenjaju dosadašnje znanje o nastanku i izvorima prvoga hrvatskog epa. Jedini potpuno sačuvani primjerak prvog izdanja Marulićeve „Judite” čuva Samostan Male braće u Dubrovniku, a upravo franjevci u svojoj Knjižnici objavljuju ovo Pandžićevo izdanje. Emisiju uređuje i vodi Vesna Bihar.