Brineš li se više o tijelu nego o duši?
Usvojimo dublji pogled na život, onaj Isusov. Malo znači vanjska forma, pa i religijskih običaja i obreda, ukoliko zanemarujemo nutarnji sadržaj, ukoliko srce nije predano Bogu. Riječ Božju tumači vlč. Petar Mlakar.
Križ. Foto: s.Augustina Barišić
Križ. Foto: s.Augustina Barišić
ČITANJA:
od dana:
Rim 1,16-25;
Ps 19,2-5;
Lk 11,37-41
Tekst evanđelja:
U ono vrijeme: Dok je Isus govorio, pozva ga neki farizej k sebi na objed. On uđe i priđe k stolu. Vidjevši to, farizej se začudi što se Isus prije objeda ne opra. A Gospodin mu reče: »Da, vi farizeji čistite vanjštinu čaše i zdjele, a nutrina vam je puna grabeža i pakosti. Bezumnici! Nije li onaj koji načini vanjštinu načinio i nutrinu. Nego, dajte za milostinju ono iznutra i gle — sve vam je čisto.«
Draga braćo i sestre, poštovani slušatelji,
na spomendan svete Terezije Avilske razmišljamo o Božjoj riječi. Božja riječ ima snagu pogoditi čovjeka u sredinu duše, u dubinu, i izazvati temeljitu promjenu života, ukoliko čovjek to sa svoje strane dopusti. I Terezija je u jednom razdoblju svog života, čak već i kao redovnica, previše držala do vanjštine, do svojevrsnog ugleda, do časti. No, Gospodin je pronašao put do njezina srca, i jednog dana pogled na krvavo Kristovo lice na jednoj slici, učinio je da se njezina duša potrese i da Terezija shvati bijedu svog prosječnog redovničkog života i svu ispraznost taštine. Tada se vinula putem svetosti te je postala obnoviteljicom karmelskog reda.
Koliko, braćo i sestre, čovjek drži do zdravlja, higijene i izgleda svoga tijela! Svaki dan peremo se, češljamo, dotjerujemo, hranimo, uzimamo lijekove po potrebi, i tako dalje. I to je potrebno i dobro. Ali ako toliko brinemo za potrebe svoga tijela, koje je u konačnici propadljivo, koliko bi više brige trebali posvetiti zdravlju, higijeni, ljepoti i čistoći svoje duše, koja je u konačnici nepropadljiva. A događa se nerijetko da tijelo lijepo izgleda i miriše, a u duši je ustajali zrak, a možda čak i smrad i gnjilež neispovjeđenih grijeha i neodbačenih loših navika. Netko je rekao kako bi bilo dobro imati ogledalo koje bi kroz vanjski izgled tijela odražavalo stanje u našoj duši.
Ili, zamislimo da imamo dva problema na automobilu. Slabo rade kočnice, a oštećen je i lak na jednom mjestu. I ti kažeš: idem prvo autolimaru da mi polakira oštećeno mjesto, a onda ću otići automehaničaru da mi popravi kočnice! Ili, zamislimo da nam krov prokišnjava, a ujedno bi trebalo okrečiti zid u kuhinji. I ti kažeš: idem prvo okrečiti zid, a onda ću srediti krov! Eto, tako je lud čovjek koji više brine o svome tijelu nego o svojoj duši.
Spremni smo satima čekati liječnika koji treba napraviti neki pregled, ali samo pola sata provesti u molitvi kako bi Isus pregledao i izliječio našu dušu, to je nekada preteško.
Braćo i sestre, usvojimo dublji pogled na život, onaj Isusov. Malo znači vanjska forma, pa i religijskih običaja i obreda, ukoliko zanemarujemo nutarnji sadržaj, ukoliko srce nije predano Bogu. Dajmo danas ponovno svoje srce Isusu. Zamolimo Ga da On učini naše srce lijepim, čistim, dobrim, pravednim, zdravim, mirisnim.