SVAKODNEVNO U 7:30 Muka, hrabrost i pobjeda!
don Damir Stojić
don Damir Stojić
ČITANJA:
Dj 19,1-8;
Ps 68,2-7b;
Iv 16,29-33
Tekst evanđelja:
U ono vrijeme: Rekoše učenici Isusu: »Evo, sad otvoreno zboriš i nikakvom se poredbom ne služiš. Sada znamo da sve znaš i ne treba da te tko pita. Stoga vjerujemo da si izišao od Boga.«
Odgovori im Isus: »Sada vjerujete? Evo dolazi čas i već je došao: raspršit ćete se svaki na svoju stranu i mene ostaviti sama. No ja nisam sâm jer Otac je sa mnom. To vam rekoh da u meni mir imate. U svijetu imate muku, ali hrabri budite — ja sam pobijedio svijet!«
Riječ Božju tumači don Damir Stojić:
Današnje evanđelje počinje s riječima učenika Isusu: “Evo, sad otvoreno zboriš i nikakvom se poredbom ne služiš.“ O čemu je Isus otvoreno zborio? Što im je rekao? Da bismo bolje razumjeli ove riječi moramo pročitati nekoliko redaka prije da vidimo o čemu Isus otvoreno zbori. Neposredno prije Isus je rekao ovo: „Izišao sam od Oca i došao na svijet. Opet ostavljam svijet i odlazim Ocu.“ Drugim riječima, Isus im otkriva svoj božanski identitet; Isus Krist je Bog. Samo Bog može izustiti ovakve riječi: U svijetu imate muku, ali hrabri budite – ja sam pobijedio svijet!
Isus ovdje spominje tri stvari: muku, hrabrost i pobjedu. Prvo kaže: „U svijetu imate muku.“ Svi doživljavamo neku vrstu muke: fizičku, duhovnu ili psihičku. Ne znam osobu koja nije doživjela ili ne doživljava muku i patnju. Kršćani posebno doživljavaju muku samo zato što vjeruju u Isusa Krista. Čitamo svaki dan kako su kršćani diljem svijeta ismijavani, marginalizirani, progonjeni i mučeni, čak i u današnjem slobodnom zapadnom svijetu. Sve dok se Isus ne vrati, svijet neće moći probaviti evanđelje Isusa Krista. Kada je Isus rekao da u svijetu imate muku on je dao svoju dijagnozu tadašnjeg svijeta, ali i ovog sadašnjeg. U svijetu zaista imamo muku.
Isusova dijagnoza svijeta je istinita, no on nas bodri riječima: „Ali hrabri budite.“ Važno je znati da je Isus ove riječi izgovorio u dvorani Posljednje večere u sklopu njegove velikosvećeničke molitve, neposredno prije nego što će biti uhićen, mučen i ubijen. U takvim okolnostima on nas poziva na hrabrost. Kada uđemo u širi kontekstu ove velikosvećeničke molitve, vidimo da Isus moli da njegovi učenici budu jedno. Isus je znao da zajedništvo ulijeva hrabrost, ali ne bilo kakvo zajedništvo, Isus poziva da učenici budu jedno kao što su on i Otac jedno te ide dalje i garantira da ih on neće napustiti. Nijedna muka ovoga svijeta nas ne može poraziti ako smo zajedno u Kristu. Zato nas je pozvao na hrabrost.
Na kraju, Isus povezuje zapovijed da budemo hrabri s nevjerojatnom izjavom: „Ja sam pobijedio svijet!“ Tko bi se usudio reći da je pobijedio svijet? Komentirajući ovu Isusovu izjavu, ali i druge slične izjave, poznati kršćanski pisac i apologetičar C. S. Lewis je rekao: „Isus je bio ili luđak, ili zao čovjek ili Bog”. Upravo je Isus mogao reći da je pobijedio svijet jer je izišao od Oca, zapravo, zato što je Bog! Mnogi su osvajači htjeli pobijediti svijet mačem i oružjem, prolivši krv neprijatelja: Aleksandar Veliki, rimski carevi, Napoleon, Hitler, Staljin i drugi. Međutim, nisu uspjeli. Dok je Isus izgovarao ove riječi, Rimsko carstvo je osvojilo cijeli poznati svijet. Istu večer nakon ove izgovorene riječi, Isusa će uhititi i svijet će na njega navaliti svaku muku. Drugim riječima, tadašnjih moćnici svijeta Isusa će pobijediti. No, unatoč tome, Isus tvrdi da je on pobijedio svijet. Kako je to moguće? Isus je znao da najveće oružje ovoga svijeta, a to je smrt, ne može njega pobijediti. Po svom uskrsnuću on je pobijedio svijet. Postoji jedan drugi svijet – kraljevstvo nebesko. Što god svijet učinio našem tijelu, snagom uskrsnuća i Duha Svetoga, on ne može pobijediti našu dušu. Uskrsnućem je Isus pobijedio svijet. Po krštenju, mi smo postali dionici njegove naravi i pobjede. Zato, kad god nam svijet prijeti da će nas progoniti, zatvoriti i pobijediti prolivši našu krv ne zaboravimo: prolivši svoju krv Isus je pobijedio svijet!