Budi dio naše mreže

SVAKODNEVNO U 7:30 Vlč. Drago Bosnar: Biti u Božjoj blizini znači vidjeti svoju zarobljenost grijehom

/ sd

ČITANJA:

1Kr 19,9a.11-16;

Ps 27,7-9.13-14;

Mt 5,27-32

Tekst evanđelja:

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: »Čuli ste da je rečeno: Ne čini preljuba!

A ja vam kažem: Tko god s požudom pogleda ženu, već je s njome učinio preljub u srcu.

Ako te desno oko sablažnjava, iskopaj ga i baci od sebe.

Ta bolje je da ti propadne jedan od udova, nego da ti cijelo tijelo bude bačeno u pakao.

Ako te desnica tvoja sablažnjava, odsijeci je i baci od sebe. Ta bolje je da ti propadne jedan od udova, nego da ti cijelo tijelo ode u pakao.

Rečeno je također: Tko otpusti svoju ženu, neka joj dade otpusnicu. A ja vam kažem:

Tko god otpusti svoju ženu — osim zbog bludništva — navodi je na preljub i tko se god otpuštenom oženi, čini preljub.«

Riječ Božju tumači vlč. Drago Bosnar:

Riječi današnjeg evanđelja dozivlju nam u pamet šestu i devetu Božju zapovijed. U svojem katekizamskom poznavanju Deset Božjih zapovijedi, koje kadšto izričemo i kao molitvu, spotičemo se o njihovo učestalo „ne“: „Nemaj drugih bogova uz mene!“, „Ne izusti imena Boga svoga uzalud!“, do ovih jutrošnjih: „Ne sagriješi bludno!“ i „Ne poželi tuđeg ženidbenog druga!“ Dođe nam tako da Božje zapovijedi razumijemo kao popis zabrana, a ne kao „riječi od kojih se živi“, izrečenih iz Isusovih usta Napasniku u pustinji, riječi kojima nas Bog štiti od grijeha.

Pitamo se: Što je grijeh? Stanje odnosa bez Boga. Otuđenje, iskorijenjenost, prijezir Božje slike u nama. Neka misao, riječ ili čin jesu grješni u mjeri kojom prouzročuju otuđenje, podvojenost odnosa čovjeka sa sobom, s bližnjima, s prirodom i s Bogom.

Pitamo se: Gdje se rađa grijeh koji prouzročuje zlodjelo? U srcu. U duši, u čijoj je naravi da bude slobodna i čista. Upravo to ističe Isus u jednom od svojih blaženstava: „Blago čistima srcem, oni će Boga gledati!“ Biti u Božjoj blizini, Boga gledati, znači i vidjeti grijeh, svoju zarobljenost grijehom, vidjeti nadasve Onoga koji oslobađa i iznova oživljuje.

Pitamo se: Tko nas štiti da ne činimo grijeh? Bog svojim Zakonom. Zakonom kojeg je Isus došao dopuniti, a ne prilagoditi, što su činili farizeji i pismoznanci. Oni su doduše obdržavali slovo Zakona, a odbacivali njegov duh, iskonski smisao, primjerice, brak muža i žene od iskona utvrđen kao najuzvišenije stanje čovjekova sustvaranja, sudjelovanja, suoblikovanja s Božjom mudrošću. Tražeći izvorno obdržavanje Zakona, Isus otkriva i njegov temelj. U temelju Božjeg zakona je ljubav. Božja ljubav prema njegovu narodu i ljubav onih koji po tom Zakonu kane živjeti. Zato jutros slušamo Isusa: „Čuli ste da je rečeno: ‘Ne čini preljuba!’ A ja vam kažem: Tko god s požudom pogleda ženu, već je s njome učinio preljub u srcu.“

Što je preljub? Prekid odnosa. On prouzročuje bol, umnaža laž, produbljuje otuđenost, iskorjenjuje sliku Božju. Stoga oni – opominje Isus – kojima je Božje kraljevstvo na srcu, neka se pomno čuvaju da okom i rukom, pogledom i dodirom ne zavedu i upropaste svoje srce. Molimo stoga, sestre i braćo, s pokornikom Davidom: „Čisto srce stvori mi, Bože, i duh postojan obnovi u meni.“ Amen.

Vlč. Drago Bosnar, župnik iz Oroslavja.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja