Molimo da budemo svjetlo
Davati svjetlo znači sam biti zapaljen. Isus jasno upućuje da je svjetlo koje gori u njegovoj prispodobi svjetlo vjere. Riječ Božju tumači vlč. Zoran Grgić.
Foto PIXABAY
Foto PIXABAY
ČITANJA:
od dana: Ezr 1,1-6;
Ps 126,1-6;
Lk 8,16-18
Tekst evanđelja:
U ono vrijeme: Reče Isus mnoštvu: »Nitko ne užiže svjetiljke da je pokrije posudom ili stavi pod postelju, nego je stavlja na svijećnjak da oni koji ulaze vide svjetlost. Ta ništa nije tajno što se neće očitovati; ništa skriveno što se neće saznati i na vidjelo doći. Pazite dakle kako slušate. Doista, onomu tko ima dat će se, a onomu tko nema oduzet će se i ono što misli da ima.«
Drage sestre i braćo!
Gospodin Isus znao je u svoje vrijeme staviti prispodobe ili usporedbe iz svojega vremena. Ono što ga je okruživalo iskoristio je i za pouku i za usmjerenje. Koristeći svjetiljku koja svijetli upućuje na njenu bit. Ne može se staviti pod posudu. Svjetlo svijetli! Svjetlo je krhko. Svjetlo rasvjetljuje u mraku. Traži pažnju. Rasvjetljuje put. Daje vidjeti stvari kakve jesu. Nema ništa u mraku što uz svjetlo neće postati razvidno.
Betlehemsko svjetlo poznato u svijetu koje skauti, izviđači iz cijelog svijeta raznose po svijetu, svojim župama, crkvama, pali se na mjestu gdje se rodio Isus, Svjetlo svijeta. Jednom je jedan kolega također dobio Betlehemsko svjetlo i ostavio u sakristiji. U međuvremenu je brižni sakristan ne znajući porijeklo lampaša i svjetlo ugasio lampaš. Zabrinuti župnik nije bio siguran treba li upaliti iznova sa žigicom ili ne. Odlučio je da neće paliti nego je unesao lampaš i u propovijedi uputio misli: svjetlo je krhko i snažno u isto vrijeme. Ako se ne pazi lako se ugasi. Pozvani smo biti mi to svjetlo. Svjetlo u obitelji, na poslu, među ljudima. Budite svjetlo posebno u ovo vrijeme kada se Svjetlo svijeta daruje ljudima i vodi ih ka istini o Bogu i njima samima. Svijetlite.
Davati svjetlo znači sam biti zapaljen. Isus jasno upućuje da je svjetlo koje gori u njegovoj prispodobi svjetlo vjere. Primljeno na krštenju. Razgoreno na krizmi. Hrani se na pričesti. Spoznaja i vjera rastu. Iskreno srce koje dobro sluša nužno usvaja ono što je čuo i sebe predaje onomu što sluša. Ne možemo imati svo svjetlo, ali malo svjetla rasvjetljuje dosta tame. Tama mogu biti brige, strahovi, misli o ne vrijednosti (a sam Bog sišao s neba da nas spasi – kolika je to vrijednost) i slične misli. Danas slavimo svetog padra Pia koji je govorio: Moli. Nadaj se. Ne brini. Ne zamaraj se stvarima koje stvaraju zabrinutost, nemir i tjeskobu. Potrebno je samo jedno: uzdići duh i voljeti Boga. Briga zatamnjuje. Briga ne koristi. Bog je veći od naših tama. Milosrđe mu je ime. On rasvjetljuje i tame naših želudaca i osvjetljuje putove. To je vjera. Molimo. Molimo da budemo to svjetlo. Da rasvjetljujemo oko sebe. Pokazujemo nadu. Pokazujemo tu radost sigurnosti da je s nama i kada nije sve sjajno. Nosimo Betlehemsko svjetlo svijetu. To od nas danas, sada, ovo desetljeće, ovo stoljeće očekuje Gospodin naš Isus Krist, Svjetlo svijeta!
Sveti padre Pio usmjeravao je mnoge na pravi put. Ovdje ističem ovih pet stvari:
1. Tjedna ispovijed
“Ispovijed je pranje duše. Na ispovijed morate ići najmanje jednom tjedno. Ne želim da duše ostaju bez ispovijedi više od tjedan dana. Čak i čista, prazna soba skuplja prašinu – vratite se nakon tjedan dana i vidjet ćete da joj je potrebno ponovno brisanje prašine!”
2. Svakodnevna pričest
“Istina je da nismo dostojni toga dara. Međutim, pristupiti Presvetom sakramentu u stanju smrtnog grijeha je jedno, dok pričestiti se poniznim osjećajem nedostojnosti je nešto sasvim drugo. Svi smo mi nedostojni, ali On je taj koji nas poziva. On je taj koji to želi, čezne za nama. Pričestimo se ponizno, srca skrušena i puna ljubavi.”
3. Ispit savjesti svake večeri
Netko je jednom padre Piju rekao kako misli da je večernji ispit savjesti besmislen, jer ovaj već zna što je sagriješio taj dan. Padre Pio mu je odgovorio: “To je istina. No svaki iskusan trgovac tijekom cijelog dana prati svoje trgovanje: koliko je izgubio ili dobio od svake prodaje. U večernjim satima vodi svoje financijske knjige za taj dan kako bi utvrdio gdje je pogriješio u poslovanju, to jest što bi trebao popraviti sljedeći dan. Zaključujemo da je neophodno napraviti strog ispit savjesti, kratak ali lucidan, svake večeri.”
4. Dnevno duhovno čitanje
“Naježim se od zla koje dolazi dušama zbog nečitanja svetih knjiga… Koju samo snagu duhovna literatura može imati u našem životu, da mijenja naše pravce i svjetovne ljude vodi na put savršenstva.”
5. Misaona molitva dva puta dnevno
“Ako ne uspijete meditirati dobro, nemojte odustati od svog zadatka. Ako vam mnoge stvari odvlače pažnju, nemojte se obeshrabriti; meditirajte strpljivo pa ćete i dalje biti na dobitku. Odredite si trajanje meditacije, ali ne odustajte prije vremena, čak i ako se morate žrtvovati. Zašto se toliko brinete jer ne znate meditirati onako kako biste željeli? Meditacija je sredstvo za dostizanje Boga, a ne cilj sam po sebi. Meditacija teži ljubavi prema Bogu i bližnjemu. Ljubi Boga svom dušom svojom, bezrezervno, i ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe. I to je već polovina meditacije.”
Navedenih 5 pravila preuzeto je iz članka „Sveti Padre Pio“, fra Jeana, OFM Cap.
Preveo Martin K. | Bitno.net
Svijetli!