Budi dio naše mreže

Kako doći do prave slobode i bez opterećenja ići k Bogu?

Vanjština po svojoj naravi zarobljava, a nutrina oslobađa. Riječ Božju tumači s. Karolina Miljak.

/ sd

ČITANJA:

od dana: 1Sol 2,9-13;

Ps 139,7-12b;

Mt 23,27-32

 

Tekst evanđelja:

U ono vrijeme: Reče Isus: »Jao vama, pismoznanci i farizeji! Licemjeri! Nalik ste na obijeljene grobove. Izvana izgledaju lijepi, a iznutra su puni mrtvačkih kostiju i svakojake nečistoće. Tako i vi izvana ljudima izgledate pravedni, a iznutra ste puni licemjerja i bezakonja.«

»Jao vama, pismoznanci i farizeji! Licemjeri! Gradite grobnice prorocima i kitite spomenike pravednicima te govorite: ‘Da smo mi živjeli u dane otaca svojih, ne bismo bili njihovi sudionici u prolijevanju krvi proročke.’ Tako sami protiv sebe svjedočite da ste sinovi ubojica proroka. Dopunite samo mjeru otaca svojih!«

 

Isus, ponovno u današnjem Evandjelju upozorava na važnost nutrine u odnosu na vanjštinu. Zašto Isus toliko inzistira ukazati na to dvoje? Zato što vanjština po svojoj naravi zarobljava, a nutrina oslobađa. Zato je Isusu važno da ukaže kako doći do prave slobode i slobodno, bez opterećenja ići k Bogu.

Pogledajmo malo neke od redaka koji nam se nude u današnjem Evanđelju: “U ono vrijeme: Reče Isus: »Jao vama, pismoznanci i farizeji! Licemjeri! Nalik ste na obijeljene grobove. Izvana izgledaju lijepi, a iznutra su puni mrtvačkih kostiju i svakojake nečistoće. Tako i vi izvana ljudima izgledate pravedni, a iznutra ste puni licemjerja i bezakonja.« (redak 27 – 28) Isus ovdje kritizira legalizam. On ne kritizira zakon nego one koji su si prisvojili zakon i tumače ga krivo. Isus pismoznance i farizeje uspoređuje s objeljelim grobovima. Koje je značenje ove njegove usporedbe? Za Židove grobovi su nečista mjesta.

Da bi zaštitili sunarodnjake od nečistoće bojali su grobove u bijelo, posebno u vrijeme Pashe kada je u Jeruzalem pristizalo puno hodočasnika, da bi oni lakše uočili grobove i zaštitili se od nečistoće. Isus dakle, da bi ukazao na ispravnost hoda prema kraljevstvu Božjem upotrebljava svagdašnje stvari, običaje i akcije da bi ljudi lakše razumjeli stvarnost u kojoj se nalaze ili u kojoj bi se trebali nalaziti. Ovdje je to slučaj bijeljenja grobova. U čemu se sastojala zloća farizeja? Kako to da je ona tako iritirala Isusa? Sastojala se u njihovim stavovima kojima su se hvalili da održavaju zakon, a to zapravo nisu činili.

Za njih se može reći da su zakonoše bez zakona, što je religiozni i vjerski apsurd. Pred ljudima su se pokazivali kao oni koji vrše zakon i njegovi su čuvari, a to zapravo nisu bili, nego su bili prvi koji su ga kršili manipulirajući zakonima. Ovakvi stavovi nazivaju se hipokrizija. Hipokrizija u današnjem Evanđelju podrazumijeva otvoreni „napad“ na Božji zakon na neposlušnost tom zakonu, a iz ovakvih stavova se isčitava da se ne vrše niti drugi Božji zakoni, a ne samo jedan. Bez života ljubavi prema Bogu i čovjeku ispunjenje zakona jednostavno ne postoji.

Dakle, kada upireš prstom u drugoga kao onoga, da ne vrši zakona, po tvome, a ti ga vršiš, a to nije istinito, ti si onda hipokrit. Pismoznanci i farizeji su govorili: „Da smo mi živjeli u dane svojih otaca, ne bismo se s njima ogriješili o krv proroka“ (redak 30) Idemo malo vidjeti o čemu se ovdje radi? Naime, u Starom zavjetu imamo puno proroka mučenih i ubijenih, jer su govorili i prenosili istinu kako političkim, tako i vjerskim vođama. To se kao i uvijek, ovima nije sviđalo, pa je bilo poželjno ušutkati ih, a to nije išlo bez krvavih ubijanja na različite načine.

U to doba, kada Isus prekorava svoje sunarodnjake za hipokriziju, stvorilo se javno mnijenje čašćenja i iskazivanja poštovanja prema prorocima koje su oni smatrali velikim ljudima svoga naroda i time se ponosili. Na Hebronu još i danas se čuvaju grobovi Abrama, Izaka i Jakova. Na ovim stvarnostima se baziraju Isusove riječi kritike koje upućuje pismoznancima i farizejima. U vašim venama još kola krv ubojica, vi želite do vrhunca opravdati ubilačke osobine vaših otaca. „Dobro dopunite mjeru svojih otaca!“(redak 32) Isus je zapravo taj momenat znao da su odlučili ubiti ga i tako dopuniti mjeru svojih otaca koji su ubijali proroke svoga doba. Isus zaključuje govoreći: Upravo osobe koje tako govore, ispovijedaju da su sinovi onih koji ubijaju proroke (Usp. redak 31)

Poruka meni danas: Koju ja sliku imam o sebi u meni, a u kojoj se slici pokazujem drugome? Odgovara li ta slika tome tko sam ja i kakva ili kakav pred Bogom? Imaš danas puno toga za raditi dok ove slike uskladiš, tj. dok dođeš do prave slike: Tko ti zapravo jesi?

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja